نی نی مونهپدرانه/ مادرانهاثرات روانی طلاق بر روی کودکان چیست؟
Children of Divorced Parents2 artwork - اثرات روانی طلاق بر روی کودکان چیست؟

اثرات روانی طلاق بر روی کودکان چیست؟

منتشر شده در ۴ آبان , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
18 بازدید

اثرات روانی طلاق بر روی کودکان

زمانی که والدین تصمیم می گیرند از هم جدا شوند ممکن است یک موضوع مهم برایشان پیش اید و آن هم این است که فرزندان باید با چه کسی زندگی کنند. معمولا طلاق گرفتن والدین بر روی کودکان اثرات بسیار زیادی دارد. اما سوال اینجاست که این موضوع چه تاثیری بر روی کودکان خواهد داشت؟ محققان بر این باورند که چنین تاثیراتی به شرایط مختلفی بستگی دارد. با اینکه طلاق گرفتن برای همه کودکان شرایط استرس زایی است اما اثرات آن بر روی برخی از کودکان بیشتر است.

اولین سال بعد از جدایی سخت ترین سال برای کودکان است

نرخ طلاق این روزها به شدت افزایش یافته است. تخمین زده شده که ۴۸ درصد کودکان آمریکایی و انگلیسی تا سن ۱۶ سالگی تنها با یکی از والدین خود زندگی می کنند. محققان بیان می کنند که در طول سال اول یا دوم بعد از طلاق، کودکان مشکلات بیشتری خواهند داشت.  در این دوران آن ها خشم، ناراحتی، اضطراب و عدم باور به والدین را تجربه می کنند. اما برخی از کودکان هستند که خیلی زود به حالت عادی خود بر می گردند و خود را با زندگی جدید وفق می دهند.

بخوانید  کودک شیرخوار شما به خوبی رشد نمی کند؟

 تاثیرات عاطفی طلاق بر روی کودکان

طلاق گرفتن می تواند مشکلات عاطفی و احساسی زیادی برای کل خانواده داشته باشد اما کودکان چنین شرایطی را بسیار وحشتناک می دانند و از آن فراری هستند

  • کودکان کم سن و سال اغلب نمی توانند معنای جدایی را درک کنند. آن ها از اینکه والدینشان دیگر همدیگر را دوست ندارند احساس نگرانی و ترس می کنند.
  • کودکان بزرگ تر ممکن است احساس کنند طلاق گرفتن والدین به خاطر آن ها بوده است. آن ها می ترسند رفتار اشتباهی انجام داده باشند و همیشه خود را سرزنش می کنند.
  • نوجوانان ممکن است در این شرایط خشمگین شوند و تغییراتی را ایجاد کنند. آن ها یکی از والدین را به خاطر طلاق سرزنش می کنند یا ممکن است هر دوی آن ها را مقصر این ماجرا بدانند.

169962903 56a2dcc83df78cf7727abca4 - اثرات روانی طلاق بر روی کودکان چیست؟

 طلاق ممکن است خطر مشکلات روحی را افزایش دهد

طلاق گرفتن والدین ممکن است خطر مشکلات روحی و روانی را در کودکان و نوجوانان افزایش دهد. صرف نظر از سن و جنسیت، مطالعات نشان می دهد که کودکان طلاق مشکلات روحی و روانی بیشتری را تجربه می کنند. طلاق ممکن است اختلالاتی را در کودکان ایجاد کند.

بخوانید  روش علاقه مند کردن کودک به مسواک چیست؟

 

 طلاق ممکن است مشکلات رفتاری را در کودکان افزایش دهد

کودکانی که والدینشان طلاق گرفته اند ممکن است مشکلات بیرونی زیادی همچون اختلالات ارتباطی، رفتارهای خشن و سایر موارد را تجربه نمایند. علاوه بر افزایش مشکلات رفتاری این کودکان ممکن است درگیری بیشتری با هم سن و سالان خود داشته باشند.

  کودکان ممکن است بعد از طلاق والدین، مشکلات آموزشی هم داشته باشند

کودکانی که والدین آن ها از هم طلاق گرفته اند ممکن است در مدرسه نیز عملکرد خوبی نداشته باشند. مطالعات نشان می دهد این کودکان نمره های کمتری در آزمون ها می گیرند.

 کودکان طلاق امکان ریسک کردنشان بالاست

معمولا کودکانی که والدین آن ها طلاق گرفته است رفتارهای پرخطر همچون استفاده از مواد مخدر یا شرکت در فعالیت های جنسی پرخطر را بیشتر از سایر افراد انجام می دهند.

نظر شما در رابطه با اثرات روانی طلاق بر روی کودکان چیست؟ چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

200x200 - بهترین رابطه میان مادر و فرزند چگونه است؟
بهترین رابطه میان مادر و فرزند چگونه است؟
رابطه مادر و فرزند ، یکی از حیاتی ترین رابطه در جهان خلقت...
۳۰ شهریور , ۱۳۹۸
photo 2018 09 22 20 06 23 200x200 - چگونه عادت های بد را در کودکان اصلاح کنیم؟
چگونه عادت های بد را در کودکان اصلاح کنیم؟
بیشتر ماها دوست نداریم بگوییم که کودکمان حداقل یک عادت بد...
۳ مهر , ۱۳۹۷
ewf 200x200 - روش گرفتن کودک از پوشک چیست؟
روش گرفتن کودک از پوشک چیست؟
یکی از دغدغه هایی که همیشه والدین از آن گلایه دارند روش...
۱۳ مرداد , ۱۳۹۸

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده