نی نی مونهپدرانه/ مادرانهتاثیر والدین بر روی رشد احساسی و عاطفی فرزندان
5 - تاثیر والدین بر روی رشد احساسی و عاطفی فرزندان

تاثیر والدین بر روی رشد احساسی و عاطفی فرزندان

منتشر شده در ۵ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
دسته بندی پدرانه/ مادرانه
24 بازدید

زمانی که بیشتر افراد به بزرگ کردن فرزندان فکر می کنند تصویری که از این شرایط در ذهن خود دارند تغییر پوشک، غذا دادن به او و  ساکت و ارام کردن کودک گریان در حال خرید از فروشگاه شلوغ است. اما به خاطر داشته باشید که تربیت کودکان چیزی فراتر از مواردی است که بیان کردیم. شما باید بتوانید نیازهای روحی و روانی کودک خود را برآورده سازید.

والدین نقش و تاثیر مهمی بر روی شخصیت، رشد و توسعه احساسی، عادت های رفتاری و سایر فاکتورها دارند.  برای اینکه کودکان رشد عاطفی و احساسی خوبی داشته باشند باید از طرف والدین خود به خوبی حمایت شوند و این حمایت کردن می تواند جنبه های مختلفی داشته باشد. در این مقاله سعی می کنیم تاثیراتی که والدین می توانند بر روی رشد و توسعه کودکان داشته باشند را با هم مرور کنیم.

گاهی از اوقات تنها نام والد را یدک کشیدن کافی نیست. والدین ممکن است در کنار فرزندان خود باشند اما از لحاظ عاطفی و احساسی محیط استرس زایی را برایشان ایجاد کنند. یکی از مطالعات انجام شده ارتباط بین سرمایه گذاری والدین و شایستگی فرزندان  را مورد بررسی قرار داده و نشان می دهد درگیری احساسی و عاطفی والدین از هر چیزی برای کودکان مهم تر است.

بخوانید  چه زمانی می توان کودک را از شیر گرفت؟

والدین زمانی که می خواهند زمان خود را با فرزندان خود سپری کنند باید این موضوع را مدنظر داشته باشند. یکی از مطالعات دیگر انجام شده نشان می دهد سبک ارتباطات اولیه  والدین با کودکان می تواند مراحل توسعه و رشد احساسی و عاطفی فرزندان در سال های بعد را پیش بینی کند.

51 - تاثیر والدین بر روی رشد احساسی و عاطفی فرزندان

نویسندگان این مطالعه بر این باورند که کیفیت روابط انعکاسی از صفات مبتنی بر ژنتیک در نوزادان نیست بلکه ریشه در روابط آن ها در کودکی با والدین دارند. این موضوع نشان می دهد سبک های ارتباطی به خاطر نحوه تعامل والدین با نوزادان تازه متولد شده ایجاد می شود. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که دارای اضطراب هستند در کودکی از لحاظ عاطفی و احساسی کمبود داشته اند.

یکی از فاکتورهای مهمی که در توسعه احساسی و عاطفی کودکان دخیل است، رفتار گرم والدین با آن هاست.

مطالعات  مختلفی بر روی اثر مادران افسرده بر روی رشد عاطفی و احساسی کودکان انجام شده است. مادرانی که افسرده هستند  رفتارها، طرز فکر، افکارهای درستی ندارند و می توانند شرایط استرس زایی برای کودکان ایجاد کنند. همین امر باعث می شود کودکانی که در این شرایط بزرگ می شوند دچار مشکلات  عاطفی و احساسی در سال های بعدی زندگی خود شوند.

بخوانید  درمان ادرار سوختگی نوزادان چیست؟

مادرانی که افسرده هستند ممکن است نسبت به فرزندان خود بی تفاوت باشند و همین امر باعث می شوند کمتر به کودکان خود توجه کنند. این بی توجهی باعث می شود کودک نتواند به توسعه طبیعی عاطفی و احساسی دست پیدا کند.

یکی از جنبه های کلیدی توسعه احساسی و عاطفی در کودکان یادگیری نحوه تنظیم و تطبیق احساسات است. کودکان به والدین خود نگاه می کنند تا ببینند چه رفتار و تعاملی با سایر افراد دارند.

آن ها  چیزی که از والدین می بینند را تقلید می کنند. فطرت و مزاج کودک نیز نقش مهمی در تنظیم و تطبیق احساساتش بازی می کند. همین امر نیز تحت تاثیر الگوهای رفتاری والدین خواهد بود.

به عنوان مثال کودکانی که والدین خشمگین یا ناراحتی دارند بیشتر مستعد انجام رفتارهای احساسی منفی خواهند بود و همین امر به مشکلات رفتاری متعدد منجر می شود.

علاوه بر این، نحوه برخورد والدین با کودکان و پاسخ دادن به نیازهایشان هم می تواند در نحوه بروز احساسات در  کودکان تاثیر گذار باشد. در عوض هدایت کردن احساسات کودکان و کمک به آن ها برای یافتن روشی برای بیان احساسات موجود می تواند به بهبود رفتارهای کودک کمک کند.

بخوانید  راه حل هایی برای جلوگیری از جویدن ناخن در کودکان

نظر شما در رابطه با تاثیر والدین بر روی رشد احساسی و عاطفی فرزندان چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

breastfeeding and work narrow 200x200 - چه زمانی می توان کودک را از شیر گرفت؟
چه زمانی می توان کودک را از شیر گرفت؟
زمانی که فرایند شیر دادن به  کودک خود را متوقف می کنید  ممکن...
۲۸ مهر , ۱۳۹۷
Tips for helping baby get to sleep1 1500x1000 200x200 - چگونه در مسافرت برنامه زمانی خواب در کودکان را حفظ کنیم؟
چگونه در مسافرت برنامه زمانی خواب در کودکان را حفظ کنیم؟
اگر به هنگام مسافرت کودک شما خوشحال نباشد هیچ کس خوشحال...
۲۰ شهریور , ۱۳۹۷
father son homework H 200x200 - چگونه در مورد روابط جنسی با کودک خود صحبت کنیم؟
چگونه در مورد روابط جنسی با کودک خود صحبت کنیم؟
صحبت کردن در مورد روابط جنسی، حریم خصوصی ، بدن کودک و روابطی...
۵ مهر , ۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده