نی نی مونهپدرانه/ مادرانهتلویزیون و سایر رسانه ها چه تاثیری بر روی کودکان دارد؟
kidtv - تلویزیون و سایر رسانه ها چه تاثیری بر روی کودکان دارد؟

تلویزیون و سایر رسانه ها چه تاثیری بر روی کودکان دارد؟

منتشر شده در ۱۱ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
89 بازدید

بیشتر کودکان امروزی به دستگاه هایی همچون تلویزیون، تبلت و سایر دستگاه های هوشمند بیشتر از وسایلی همچون دوچرخه علاقه نشان می دهند.  فناوری می تواند بخشی از زندگی سالم یک کودک باشد به عنوان مثال کودکان پیش دبستانی می توانند الفبا را به کمک تلویزیون یا تبلت یاد بگیرند. اما به خاطر داشته باشید که استفاده زیاد از تلویزیون و سایر رسانه ها می تواند به کودکتان اسیب وارد کند.

برخی آسیب ها عبارتند از

  • کودکانی که به طور مداوم بیش از ۴ ساعت خود را به تماشای تلویزیون اختصاص می دهند بیشتر از سایر کودکان ممکن است اضافه وزن داشته باشند.
  • کودکانی که رفتارهای خشونت آمیز را در تلویزیون می بینند بیشتر از سایر کودکان رفتارهای تهاجمی از خود نشان خواهند داد.
  • نوجوانانی که بازی های ویدئویی و اپلیکیشن های تهاجمی را انجام می دهند بیشتر از سایر افراد در بزرگسالی به افراد تهاجمی و عصبانی تبدیل می شوند.
  • شخصیت های تلویزیون و بازی های ویدئویی می تواند باعث بروز رفتارهای پرخطر همچون سیگار کشیدن و استفاده از الکل در کودکان و نوجوانان شود.
بخوانید  چگونه کودک در مهمانی آرام باشد؟

به همین خاطر است که والدین باید  محدودیت هایی را برای تماشای تلویزیون و استفاده از دستگاه های هوشمند دیگر تعیین کنند تا مطمئن شوند کودکشان مدت زمان زیادی را به این دستگاه ها اختصاص نمی دهد.

safetytelevision - تلویزیون و سایر رسانه ها چه تاثیری بر روی کودکان دارد؟

 توصیه متخصصان در این زمینه چیست؟

معمولا متخصصان برای تماشای تلویزیون و استفاده از سایر دستگاه ها، توصیه های زیر را دارند

  •  کودکان نوپا تا ۱۸ ماهگی: این افراد اصلا نباید به تماشای تلویزیون یا سایر دستگاه های هوشمند بپردازند. فقط می توانند در چت ویدئویی با والدین و دوستان شرکت داشته باشند.
  • کودکان ۱۸ تا ۲۴ ماهه: این کودکان می توانند به همراه والدین خود زمانی را برای تماشای تلویزیون داشته باشند اما باز هم باید محدودیت هایی وضع شود.
  • کودکان پیش دبستانی: بیشتر از یک ساعت نباید صرف تماشای تلویزیون شود. برنامه های آموزشی در تلویزیون باید برای کودک در نظر گرفته شود.
  • کودکان ۵ تا ۱۸ سال: والدین باید محدودیت هایی را برای تماشای تلویزیون، استفاده از رسانه های اجتماعی، بازی های ویدئویی داشته باشند.
بخوانید  بهترین زمان برای آموزش استفاده از توالت چه زمانی است؟

 

دیدن صحنه های خشونت آمیز

بیشتر کودکان آمریکایی به طور متوسط ۲۰۰۰۰۰ فعالیت تهاجمی و خشونت آمیز را تا سن ۱۸ سالگی از تلویزیون تماشا می کنند. بیشتر این رفتارها باعث می شود کودکان به این باور برسند که چنین مواردی به عنوان رفتارهای خوب پذیرفته شده و آن ها را تحسین کنند. واقعیت اینجاست که در بازی های ویدئویی اغلب قهرمانان با کشتن یک نفر یا چند نفر به موفقیت می رسند. همین امر موجب می شود کودک نتواند تفاوت بین درست و غلط را تشخیص دهد.  کودکان کم سن و سال بیشتر از سایر افراد توسط تصاویر خشونت آمیز و وحشتناک دچار ترس می شوند.  اینکه به کودکان بگویید چنین تصاویری واقعی نیست کفایت نمی کند زیرا آن ها فعلا تفاوت بین واقعیت و دروغ را نمی فهمند. مشکلات رفتاری، کابوس های شبانه، مشکل در خوابیدن جزو عوارض تماشای چنین برنامه هایی از تلویزیون است.

نظر شما در رابطه با تلویزیون و سایر رسانه ها چه تاثیری بر روی کودکان دارد؟ چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

xzvgf 200x200 - برای کاهش خجالت کودکان چه کنیم؟
برای کاهش خجالت کودکان چه کنیم؟
برخی از کودکان خجالتی هستند و از اینکه در جمع باشند یا مخاطب...
۳۱ مرداد , ۱۳۹۸
orinal bebe c 0 200x200 - چگونه تنها در عرض یک هفته کودک خود را از پوشک بگیریم؟
چگونه تنها در عرض یک هفته کودک خود را از پوشک بگیریم؟
استفاده از پوشک بخشی از زندگی کودک شماست و  متوقف کردن...
۳۰ مهر , ۱۳۹۷
depression children 200x200 - افسردگی در کودکان سه تا هشت سال
افسردگی در کودکان سه تا هشت سال
همانند بزرگسالان، کودکان نیز روزهای بد و روزهای خوب دارند....
۱۰ مهر , ۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
3 نظر ثبت شده
پگاه

ممنون

1 سال پیش
jamile

تشکر از مطالب مفیدتون

1 سال پیش
narges

دختر من اصلا تلوزیون نگاه نمیکنه دوست نداره خوبه که حداقل این چالش رو ندارم

1 سال پیش