زمانی که کودک رفتار خوبی از خود نشان نمی دهد چه باید بکنیم؟

زمانی که کودک رفتار خوبی از خود نشان نمی دهد چه باید بکنیم؟

در برخی از شرایط کودکان ممکن است رفتارهای خوبی از خود نشان ندهد.  نداشتن رفتار درست، روشی است که کودکان از آن برای امتحان کردن خودشان، درک محدودیت های موجود و  تجربه شرایط جدید استفاده می کنند.  ان ها تلاش می کنند بدین روش ارتباطی که با ما دارند را امتحان کنند. در برخی از شرایط مدیریت چنین رفتارهایی دشوار می شود. به همین خاطر بیشتر والدین به فکر تنبیه کردن کودک خود می افتند اما راه حل های مختلفی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد.

از این رفتارها به عنوان یک روش یادگیری استفاده کنید

سعی کنید از این موقعیت به عنوان یک راهنما استفاده کنید و آن ها را هدایت نمایید.  همیشه چنین شرایطی می تواند تبدیل به یک لحظه آموزشی شود. اگر کودک شما رفتار درستی از خود بروز نمی دهد پس باید او را به رفتار درست سوق دهید. گاهی از اوقات یاد دادن  در لحظه به او کمک می کند آرامش از دست رفته خود را باز یابد. راهنمایی های شما به جای تنبیه کردن بسیار موثر خواهد بود.

بخوانید  هفته نهم بارداری

سوالی بپرسید که او را به پاسخ دادن تشویق کند

همه ما دوست داریم دستور بدهیم. همیشه به کودک خود می گوییم اینکار را بکن و اینکار را نکن اما برخی از اوقات بهتر است از او سوال بپرسید  و منتظر پاسخش باشید. مثلا درخواست های زیر را مدنظر بگیرید:

  • دوست داری به من کمک کنی اینکار را با هم انجام دهیم؟
  • میشه عصر با صبح با هم به خرید بریم؟
  • دوست داری فردا صبح چه کاری انجام بدیم؟

 

 مشکلات را به همراه کودک خود حل کنید

به جای اینکه همیشه خودتان مشکلات را حل کنید یا راه حلی برای آن بیابید بهتر است کودکان را هم در این فرآیند درگیر کنید. از آن ها بخواهید در مورد موقعیت پیش آمده نظر بدهند.  اگر به راه حل مناسبی نرسیدند، به آن ها ایده بدهید و  با هم کار کنید تا به رویکرد مناسبی برسید.

1280 135897506 family in the park - زمانی که کودک رفتار خوبی از خود نشان نمی دهد چه باید بکنیم؟

 ببینید به کمک نیاز دارد یا خیر

گاهی از اوقات رفتارهای نادرست  کودک به خاطر نداشتن مهارت ها یا توانایی های حل مشکل است. در چنین شرایطی می توانیم گام بعدی را پیشنهاد کنیم یا کاری که باید انجام دهند را به آن ها نشان دهیم.

بخوانید  چگونه خشونت کودکان در مدرسه را متوقف کنیم؟

مثلا می توانیم به آن ها نشان دهیم چگونه می توانند بند کفش خود را به راحتی ببندند و سپس تشویقشان کنیم خودشان این فرآیند را تکرار کنند.

 احساساتی که دارند را درک کنید

کودکان زمانی که با احساسات زیاد روبرو می شوند ممکن است رفتارهای منفی از خود نشان دهند. آن ها نمی توانند با احساسات بزرگ دست و پنجه نرم کنند و به همین خاطر رفتارهای بدی از خود بروز می دهند. باید این احساسات را درک کنید و به آن ها بگویید احساساتشان را می فهمید.

 آن ها را از موقعیت دور کنید

اگر در یک موقعیت عمومی هستید، بهتر است او را از موقعیت دور کنید.  هر دوی شما از بودن در محیط آرام تر لذت خواهید برد.

  • ۰/۵
  • ۰ رتبه بندی
۰ رتبه بندیX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
۰% ۰% ۰% ۰% ۰%

یک پیشنهاد برای شما:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *