نی نی مونه | مجله اینترنتی مادر و کودکشیرخوار و نوپاسندروم کودک آبی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟
People 1007 compressed - سندروم کودک آبی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟
مقاله تصویری

سندروم کودک آبی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

منتشر شده در ۱۴ مهر , ۱۳۹۸
دسته بندی شیرخوار و نوپا
13 بازدید

شاید نام بیماری سندروم کودک آبی را شنیده باشید. بیماری کودکان آبی یا سندروم کودک آبی معمولاً به دلیل ناهنجاری قلب رخ می دهد، که مانع از اکسیژن رسانی کامل به خون کودک می شود. رنگ مایل به آبی موجود بر روی پوست نوزادان مبتلا به سندروم کودک آبی نشان دهنده وضعیت عدم وجود اکسیژن کافی در خون بدن آنان است ( خون اکسیژن دار اصولاً قرمز رنگ است). بعضی اوقات اصطلاح بیماری کودکان آبی نیز برای کودکانی استفاده می شود که، به دلیل عدم توانایی ریه ها در اکسیژن رسانی به خون در وضعیت سیانوتیک قرار دارند.

98199152 - سندروم کودک آبی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

سندروم کودک آبی

دلایل به وجود آمدن سندروم کودک آبی

تترالوژی فالوت (TOF) که یک نقص مادرزادی قلبی نادر است، دلیل اصلی بوجود آمدن سندروم کودک آبی است. این در واقع مجموعه از چهار نقص قلبی است، که می‌تواند جریان خون را به شش‌ها کاهش دهد و به خون فقیر از اکسیژن اجازه دهد که به درون بدن جریان پیدا کند. این موضوع شامل شرایطی مانند داشتن یک سوراخ در دیواره قلب است که بطن چپ و راست قلب را جدا می‌کند و ماهیچه‌ای که مانع جریان خون از بطن راست یا ریه، سرخرگ می‌شود.

بخوانید  قلقلک دادن کودکان چه عوارضی دارد؟

علائم بیماری کودکان آبی چیست؟

علاوه بر وجود رنگ آبی پوست، علائم دیگر سندروم کودک آبی شامل موارد زیر است:

  • تحریک پذیری
  • رخوت نوزاد
  • مسائل مربوط به تغذیه
  • ناتوانی در افزایش وزن
  • مسائل مربوط به رشد
  • ضربان قلب یا تنفس سریع
91919636 - سندروم کودک آبی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

بیماری کودکان آبی

سندروم کودک آبی چگونه درمان می‌شود؟

درمان این بیماری برای بازیابی سلامت کودک به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر کودک شما با نقص مادرزادی قلبی به دنیا آید، به احتمال زیاد به جراحی نیاز خواهد داشت. درمان دارویی نیز ممکن است توسط پزشک توصیه شود. این توصیه‌ها مبتنی بر شدت مشکل کودک‌تان هستند.

نوزادانی با وجود متهموگلوبینمی (methemoglobinemia)، می‌توانند با استفاده از یک دارو به نام متیلن آبی که می‌تواند اکسیژن را به خون بدهند، شرایط را بهبود ببخشند. این دارو به تجویز پزشک نیاز دارد، و معمولا از طریق یک سوزن وارد سیاه‌ رگ نوزاد بیمار می ‌شود. لازم به ذکر است که این بیماری یک اختلال نادر محسوب می شود و به همین دلیل می تواند به طُرق مختلف ایجاد شود.

بخوانید  روش گرفتن کودک از پوشک چیست؟

نظر شما در رابطه با سندروم کودک آبی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟ چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.

مقاله های دیگر

Child growth 880x480 200x200 - مراحل و سنین رشد کودک
مراحل و سنین رشد کودک
هر والدی دوست دارد...
۸ مهر , ۱۳۹۷
photo 2018 09 12 16 43 47 200x200 - چگونه با رفلاکس اسید کودک خود مبارزه کنیم؟
۲۱ شهریور , ۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده