98476 - فواید آغوش مادر چیست؟
مقاله تصویری

فواید آغوش مادر چیست؟

منتشر شده در ۱۴ مهر , ۱۳۹۸
دسته بندی پدرانه/ مادرانه
37 بازدید

آیا از فواید آغوش مادر باخبرید؟ شاید خیلی از افراد فامیل یا دوستان و آشنایان‌تان به دلیل بغل کردن مکرر فرزندتان شما را سرزنش کنند. و همین سرزنش، باعث کنترل تعداد دفعات در آغوش گرفتن فرزند یا کاهش دادن آن باشد. اما آیا واقعاً آغوش مادر بر سلامت کودک یا نوزاد موثر است؟ برای درک بهتر این موضوع، با این مطلب از سایت نی نی‌مونه همراه باشید.

9819 - فواید آغوش مادر چیست؟

آغوش مادر

اهمیت فوق‌العاده آغوش مادر بر سلامت کودک

در واقع بخش مهمی از مراقبت از کودک در روز های اولیه به دنیا آمدن او، با اثرات بلند مدت بر سلامت و توسعه وی، آغوش مادر است. یک مطالعه‌ جامع نشان داده است که، تماس پوست به پوست مادر و کودک منجر به بهبود اختلالات اضطرابی، افزایش IQ و نرخ‌ های پایین‌تر پرخاشگری می‌شود. همچنین این تماس برای افزایش موفقیت شیردهی تاثیر بسزایی داشته، و حتی می‌تواند برخی رویه ‌های پزشکی خاص را برای نوزادان کم‌تر کند.

بخوانید  هنگام پریدن جسم در گلوی کودک چه کار کنیم؟

تاثیر آغوش مادر بر نوزادان نارس

جالب است بدانید که محققان دریافتند کودکان نارس به احتمال زیاد واکنش کمتری نسبت به شرایط همتایان دیگر خود دارند. در یک تحقیق نشان داده شد که، کودکان نارسی که در معرض درمان های درد آور پزشکی قرار می گیرند، به علت کاهش تعداد دفعات قرارگیری در آغوش مادر مبتلا به چنین معضلاتی شده اند.

اما نوزادان دیگر نارسی که در معرض آنچه که پژوهشگران “تماس ملایم پوستی” می‌نامند، قرار گرفته بودند پاسخی قوی‌تر نسبت به دسته دیگر که هیچ تماس را دریافت نکرده بودند، داشته اند. همچنین محققان دریافتند که این نوع تماس ها در آغوش مادر می‌تواند اثرات مثبت و ماندگار بر روی این کودکان داشته باشد. به همین دلیل ساده و واضح قرار گرفتن بیشتر در معرض این نوع تماس ها در قالب آغوش مادر و کودک به شکل حمایتی می‌تواند در واقع تاثیر فرآیند های مغزی، و حسی ضروری برای یادگیری ارتباطات اجتماعی و احساسی را تحت تاثیر قرار دهد.

89412 - فواید آغوش مادر چیست؟

فواید آغوش مادر

تاثیر تماس پوست با پوست مادر و کودک

بخوانید  بهترین روش درمان گریه نوزاد چیست؟

تماس مستقیم پوست با پوست مادر و کودک بجز در مواقع تعویض پوشک او یا شیر دادن باید به طور مکرر اتفاق بیفتد، تا سلامت روحی و جسمی کودک به شکل کامل تامین شود. با علم بر این مسئله اگر در تعداد دفعات در آغوش گرفتن مستقیم کودک و نوزاد خود سهل انگاری می کنید، بهتر است که آن‌را کنار بگذارید.

نظر شما در رابطه با فواید آغوش مادر چیست؟ چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.

مقاله های دیگر

5465 200x200 - روش علاقه مند کردن کودک به مسواک چیست؟
روش علاقه مند کردن کودک به مسواک چیست؟
روش علاقه مند کردن کودک...
۲۱ مرداد , ۱۳۹۸
2 200x200 - چگونه حافظه کاری کودکان را افزایش دهیم
چگونه حافظه کاری کودکان را افزایش دهیم
حافظه کاری به معنای نحوه...
۳ مهر , ۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده