نی نی مونهشیرخوار و نوپامراحل و سنین رشد کودک
Child growth 880x480 - مراحل و سنین رشد کودک

مراحل و سنین رشد کودک

منتشر شده در ۸ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
دسته بندی شیرخوار و نوپا
20 بازدید

هر والدی دوست دارد بهترین اتفاقات برای کودکش رخ دهد. اما تربیت و بزرگ کردن کودکان می تواند کار بسیار دشوار و گاه خسته کننده ای باشد. همیشه در  این فرایند نگرانی های مرتبط با سلامتی کودک، مشکلات امنیتی، تغذیه ای، اعتماد به نفس، آموزش و برقراری ارتباط در جامعه وجود دارد.

بیشتر والدین حتی نگران نحوه رشد و توسعه کودک خود هستند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید زیاد نگران نباشید. هر کودکی به شیوه مختلفی رشد و توسعه می یابد و ممکن است نیازهای مختلفی داشته باشد. اما همه کودکان در زندگی خود مراحل خاصی را برای رشد دارند. درک این مراحل به شما کمک می کند مهارت های جدیدی در کودک خود توسعه دهید و به آن ها کمک کنید به توانایی های بیشتری دست پیدا کنند.

 از زمان تولد تا سه ماهگی

کودکانی که تازه متولد می شوند بسیار جذاب هستند زیرا هر روز دچار تغییر و توسعه جدیدی می شوند. اتفاقات زیادی در سه ماهه اول زندگی نوزاد رخ می دهد. با اینکه هر نوزادی به شیوه متفاوتی رشد می کند اما کودک شما باید چیزی را بگیرد، به صداهای بلند پاسخ دهد. در این شرایط او شروع به لبخند زدن می کند و با چشم خود اشیایی که شما در دست دارید را دنبال می کند. به رنگ های روشن واکنش بهتری نشان می دهد و به صداهایی که تولید می کنید واکنش نشان می دهد.

بخوانید  روش علاقه مند کردن کودک به مسواک چیست؟

از ۴ الی ۶ ماهگی

خوب حالا کودک شما اجتماعی تر شده است .  او یاد می گیرد چگونه می تواند اسباب بازی ها را با دست بگیرد و نگه دارد. کودک شما ممکن است طولانی تر بخوابد، بیشتر بخندد و زمانی که خوشحال است این خوشحالی را بروز دهد.  در این بازه زمانی او لبخند می زند و صداهایی که می شنود را تقلید می نماید. می تواند به کمک شما بنشیند.

 از ۷ الی ۱۲ ماهگی

کودک شما در این بازه زمانی شروع به حرکت می کند اما نمی تواند برای مدت زمان طولانی بنشیند یا بایستد.چهار دست و پا راه رفتن، ایستادن و گشت و گذار کردن در این بازه زمانی بیشتر می شود. در این شرایط قدرت خود را خواهد سنجید و تلاش خواهد کرد به یک مبل یا وسلیه ای تکیه دهد و بایستد.

 یک تا دو سال

در این شرایط کودک تلاش می کند به رفتارهای خودش بیشتر توجه کند. او مستعد یادگیری است و تلاش می کند از طریق کلمات و حالات صورت با اطرافیان ارتباط برقرار نماید.

بخوانید  اهمیت بازی برای کودکان چیست؟

Learning Activities - مراحل و سنین رشد کودک

 دو تا سه و نیم سال

در این شرایط کودک نوپای شما تلاش می کند شخصیت مجزای خود را توسعه دهد.  او در حال تجربه تغییرات بزرگ در توانایی های اجتماعی، هوشی و عاطفی است.  تلاش می کند خودش به کشف دنیای اطراف بپردازد و  درب های ناشناخته زیادی را باز کند. به او یاد دهید اشیا را در دهان خود نگذارد  و  هرگز برای بازه زمانی طولانی او را تنها نگذارید.

سه و نیم تا پنج سال

در این بازه زمانی کودکان به سرعت رشد می کنند. این ها در چنین شرایطی با سایر کودکان در مهد کودک یا خانواده ارتباط برقرار می نمایند.  این تجربیات به آن ها یاد می دهد شخصیت خود را توسعه دهند و احساساتشان را بیان نمایند. در این بازه زمانی کودک می تواند از قوانین ساده تبعیت کند.

نظر شما در رابطه با مراحل و سنین رشد کودک چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

Children of Divorced Parents2 artwork 200x200 - اثرات روانی طلاق بر روی کودکان چیست؟
اثرات روانی طلاق بر روی کودکان چیست؟
اثرات روانی طلاق بر روی کودکان زمانی که والدین تصمیم می...
۴ آبان , ۱۳۹۷
Breakfast kid  Tomsickova   Fotolia large 200x200 - تاثیر صبحانه خوردن بر روی کودکان چیست ؟
تاثیر صبحانه خوردن بر روی کودکان چیست ؟
شاید شما هم از والدین خود این جمله را شنیده باشید که صبحانه...
۶ آبان , ۱۳۹۷
ewf 200x200 - روش گرفتن کودک از پوشک چیست؟
روش گرفتن کودک از پوشک چیست؟
یکی از دغدغه هایی که همیشه والدین از آن گلایه دارند روش...
۱۳ مرداد , ۱۳۹۸

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
1 نظر ثبت شده
faride

خوبه که سن های مختلف رو دسته بندی کردین

1 سال پیش