مرور اجمالی بر عفونت های مجاری ادرار در کودکان نوپا

مرور اجمالی بر عفونت های مجاری ادرار در کودکان نوپا

همانطور که می دانید عفونت مجاری ادرار عفونت بخشی از سیستم ادراری است که در برگیرنده کلیه، مثانه و سایر موارد می باشد. با اینکه عفونت مجاری ادرار در بزرگسالان برای افراد شناخته شده تر است اما کودکان همچون کودکان نوپا و نوزادان هم ممکن است با چنین شرایطی دست و پنجه نرم کنند.  این عفونت خود به خود بهبود پیدا نمی کند و باید تحت درمان پزشکی قرار گیرد اما خوشبختانه در بیشتر مواقع درمان آن اسان است. اگر چنین شرایطی درمان نشده رها شود می تواند  به کلیه ها اسیب وارد کند و به عفونت های حادی منجر گردد.

 علل عفونت ادراری در کودکان

عفونت مجاری ادراری اغلب توسط باکتری طبیعی که در مدفوع یافت می شود ایجاد می گردد. با اینکه مجاری ادرار فرد تلاش می کند این باکتری را نابود سازد اما در برخی از شرایط ممکن است باکتری پیروز این میدان باشد.  کودکان نوپا تلاش می کنند عادت های خوب دستشویی رفتن را یاد بگیرند اما ممکن است نتوانند این عادت ها را به درستی اجرا کنند. همین امر باعث می شود باکتری به بخش های دیگر بدن منتقل شود.

بخوانید  بارداری در هفته ششم

 

 نشانه ها و علامت ها

نشانه ها و علائم عفونت مجاری ادرار در کودکان نوپا ممکن است متفاوت از نشانه های موجود در بزرگسالان باشد به خصوص اگر آن ها نتوانند مشکلات خود را به طور شفاهی بیان نمایند. برخی از اوقات  ممکن است نشانه ای وجود نداشته باشد. با اینحال برخی از نشانه های عفونت مجاری ادرار در کودکان عبارت است از :

  • تب
  • بی قراری
  • کمبود اشتها
  • اسهال یا استفراغ
  • دفع مکرر ادرار
  • درد یا سوزش به هنگام دفع ادرار
  • ادرار بد بو ، خون آلود، تیره
  • درد شکم یا کمر

دختران بیشتر از پسران مستعد بروز چنین شرایطی هستند.

تشخیص عفونت مجاری ادرار در کودکان

اگر فکر می کنید کودک نوپایتان به چنین شرایطی مبتلا شده است او را هر چه سریع تر به سراغ یک پزشک ببرید. تشخیص سریع و درمان آن می تواند از بروز عفونت های حاد در بدن جلوگیری کند.

زمانی که به سراغ پزشک می روید او سوالاتی را در مورد سابقه پزشکی کودک، نشانه های موجود و سایر موارد می پرسد و بررسی جسمی انجام می دهد.

بخوانید  چگونه دیابت بارداری را مدیریت کنیم؟

 درمان

درمان عفونت مجاری ادرار استفاده از آنتی بیوتیک است که می تواند باکتری های ایجاد کننده عفونت را نابود سازد. اگر درد قابل توجهی وجود داشته باشد، داروهایی که دیواره مجاری ادرار را بی حس می کنند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. انتی بیوتیک را همانگونه که پزشک تجویز کرده به کودک خود بدهید. زمانی که انتی بیوتیک را به او می دهید مطمئن شوید اب کافی در اختیارش می گذارید و از دادن کافئین خودداری می کنید. بعد از چند دوره درمان پزشک می تواند آزمایش های ادرار را تکرار کند تا مطمئن شود عفونت به طور کامل از بین رفته است. در موارد شدیدتر یا مواردی که نوزاد کمتر از ۶ ماه سن دارد، ممکن است بستری شدن در بیمارستان نیاز باشد.

  • ۰/۵
  • ۰ رتبه بندی
۰ رتبه بندیX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
۰% ۰% ۰% ۰% ۰%

یک پیشنهاد برای شما:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *