مشکلات رایج رفتاری در کودکان و نحوه برطرف کردن آن ها

مشکلات رایج رفتاری در کودکان و نحوه برطرف کردن آن ها

کودکان ممکن است با مشکلات رفتاری متعددی دست و نجه نرم کنند. هیچ معیار واحدی برای رفتار طبیعی در کودکان وجود ندارد. این موضوع به سن، شخصیت، توسعه رفتارهای احساسی و عاطفی و محیطی که کودک در آن رشد می یابد بستگی دارد. به طور کلی رفتار کودک اگر به خوبی رشد یافته باشد و بتواند آداب را رعایت کند نرمال و طبیعی خوانده می شود.

 نشانه ها و علائم رفتارهای غیر عادی در کودکان

کودکان زمانی که شیطنت می کنند جذاب تر به نظر می رسند. کمی بحث، جدل و  سرو صدا کردن می تواند طبیعی باشد. اما اگر چنین رفتارهایی به یک رویداد روزانه تبدیل شود باعث نگرانی خواهد شد.

  • کودک شما در رفتارهای عاطفی و احساسی خود مشکل دارد.
  • اگر کودک هشت ساله  شما بدون انگیزه و فکر قبلی عمل کند اصلا طبیعی نیست. او ممکن است رفتارهای خرابکارانه مثل پرت کردن یا شکستن اشیا را انجام دهد
  • کودک شما ممکن است بیشتر از حد معمول دروغ بگوید، چیزی را که متعلق به او نیست بردارد و این رفتارها را تبدیل به عادت بکند.
بخوانید  محبت زیاد به کودک آسیب وارد می کند؟

 مشکلات رایج رفتاری در کودکان

 احترام نگذاشتن و جواب پس دادن

 زمانی که کودک سه ساله شما جواب پس می دهد ممکن است این موضوع برایتان جذاب باشد. اما زمانی که کودک هفت ساله سرتان داد می زند این موضوع دیگر جذاب نخواهد بود. اگر چنین رفتارهایی را کنترل نکنید به بحث و جدل تبدیل خواهد شد.  اگر کودکتان در هر موقعیتی جواب پس می دهد بهتر است آن را نادیده بگیرید.  اگر کودک شما علی رغم جواب پس دادن از دستوراتتان تبعیت می کند او را به خاطر کارهای خوبش تحسین کنید. اما اگر پاسخ های کودک شما و دیگران را اذیت می کند پس باید به آن توجه کنید و سعی نمایید به دقت رفتارش را مدیریت کنید. محدودیت هایی برایش ایجاد کنید و به او بگویید کارهایش عواقبی در پی خواهد داشت.

 

رفتارهای خشونت آمیز و تهاجمی

برخی از اوقات کودک شما نیز همانند هر انسان دیگری ممکن است عصبانی شود. اما اگر این عصبانیت به خشم و تهاجم تبدیل گردد باید دقت بیشتری به این رفتارها داشته باشید.  اختلالات مرتبط با خلق  و خو، اختلالات ارتباطی، تروما یا ترس و نا امیدی می تواند باعث ایجاد چنین رفتارهایی در کودکان شود. کودک می تواند خشونت را در محیط خانه یا بیرون از آن یاد بگیرد. اسان ترین روش برای پاسخ دادن به رفتارهای تهاجمی در کودکان این است که شما هم چنین رفتاری را انجام دهید اما به خاطر داشته باشید که داشتن رفتارهای تهاجمی و خشم در والدین باعث یادگیری این رفتارها در کودکان می شود.  کودکان از شما یاد می گیرند. پس به جای بالا بردن تن صدایتان، سعی کنید آرام باشید و او را به آرامش دعوت کنید.

بخوانید  چگونه عادت های بد را در کودکان اصلاح کنیم؟

food dyes and behavior problems 670x405 - مشکلات رایج رفتاری در کودکان و نحوه برطرف کردن آن ها

 دروغ گفتن

دروغ گفتن در کودکان امری رایج است. برای اینکه از دروغ گفتن کودک خود پیشگیری کنید در مورد  دیدگاه کودک خود فکر کنید و ببینید چه چیزی باعث شده است دروغ بگوید. او ممکن است از ترس تنبیه شدن و عواقب منفی کارهایش دست به اینکار بزند. پس به جای تنبیه رفتارهای بد، رفتارهای خوبش را تحسین کنید. به آن ها یاد دهید صادق باشند و به یک  الگوی رفتاری برایشان تبدیل شوید.

  • ۰/۵
  • ۰ رتبه بندی
۰ رتبه بندیX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
۰% ۰% ۰% ۰% ۰%

یک پیشنهاد برای شما:

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *