نی نی مونهخردسال و کودکنکات حمام کردن نوزادان , لطفا دقت فرمایید
119357051 wide - نکات حمام کردن نوزادان , لطفا دقت فرمایید

نکات حمام کردن نوزادان , لطفا دقت فرمایید

منتشر شده در ۱۴ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
94 بازدید

حمام کردن نوزادان برای پرورش وسلامتی نوزاد موثر است . وقتی کودک را حمام می‌کنید منجر می شود خوب شیر بخورد , خواب آسان داشته باشد و آرامش و سلامتی خود را به دست آورد .حمام کردن نوزادان برای رشد وسلامتی نوزاد موثر است . وقتی کودک را حمام می‌کنید منجر می شود خوب شیر بخورد , خواب راحت داشته باشد و آرامش و سلامتی خود را به دست آورد . همینطور در هنگام استحمام , مادر می‌تواند بدن کودک را ببیند تا در حالتی‌که در بدن کودک از وجود هر جور التهاب , ورم و یا این که موقعیت غیرعادى باخبر شد در بهبود آن بکوشد .

از شامپو کودک برای شستن موهای نوزاد یا از همان صابون کودک ای که در شستن بدن بچه به کار میبیرید , استفاده کنید . این صابون ها طوری ساخته میشوند که به اندازه اسیدیته پوست بچه لطمه ای وارد نمی‌کنند و به همین جهت برای شستشوی موها ی نوزاد هم مطلوب میباشند .

وقتی که دیدید لایه قهوای رنگی قسمتی از سر نوزاد را گرفته حدود یک ساعت قبل از استحمام مقداری روغن زیتون به آن قسمت بزنید و آهسته ماساژدهید وبعد نوزاد را حمام نمایید این لایه قهوای بیشتر درسر نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند مشاهده میشود که در اثر ترشح فراوان چربی است .

 

در صورتیکه حمام کردن کودک را برای نخستین بار است که انجام می دهید لطفا

۱ _ به هیچ وجه زمانی که عجله دارید و یا این که به هر علتی , عصبی و بی طاقت میباشید , کودک را حمام نکنید , به‌این دلیل که بی حوصلگی وعصبانیت مادر منجر می شود که کودک از حمام کردن بدش بیاید . واینکه در حین عصبانیت حمام کردن نوزاد می‌تواند برای وی خطر داشته باشد .

بخوانید  ویتامین های مفید برای کودکان کدام هستند؟

۲ _ نوزاد را مدت زمانی طولانی در حمام نگه ندارید و او‌را محکم و زیاد لیف نزنید چون این فعالیت اورا بی قرار و بی طاقت می نماید . . پس تلاش نمایید کودک را با ملایمت و در مدت زمان کوتاه بشویید .

۳ _ بهترین زمان برای استحمام نوزادان , قبل از خوردن شیر است به‌ دلیل این که کودک خواب بهتر وعمیق تر داشته باشد . و این‌که حمام کردن نوزاد پس از شیر خوردن منجر میشود نوزاد استفراغ نماید .
۴ _ برای حمام کردن کودک تشتی را آماده نمایید که تنها برای حمام کودک باشد وحتما قبل ازهر بار حمام کردن تشت را خوب بشویید .

۵ _ آب داخل تشت می بایست گرم باشد البته داغ نباشد ( ۳۷ جايگاه سانتی گراد ) . مادرانی که تجربه زیادی ندارند می‌توانند از دماسنج استفاده نمایند این دماسنجهای اختصاصی را از داروخانه ها می توانید تهیه نمایید . البته پس از چندبار حمام کردن کودک بوسیله آرنج دست در آب میتوان سرد و گرم بودن آب را اندازه کرد .

۶ _ قبل از آن که کودک را داخل آب تشت قرار دهید , محل ادرار و مدفوع او‌را با آب به خوبی بشویید .

 

۷ _ اگر کودک را به تنهایی حمام می کنید قبل از حمام لباسهای کودک را به ترتیبی که میخواهید به تن او کنید دردسترس خود قرار دهید . برای خشک کردن کودک , حوله نسبتا بزرگی را در نظر بگیرید . شامپو و صابون کودک و یک لیف نرم مخصوص کودک را هم در کنار تشت آماده داشته باشید .

 

۸ _ حمام کردن روزانه کودک بسیار ایده آل است , در‌این حالت صرفا یک شستشوی چند دقیقه ای کافی خواهد بود .

بخوانید  چگونه اضطراب کودک خود برای رفتن به مدرسه را کم کنیم؟

۹ _ حمام کردن کودک در طول سرما خوردگی و یا تب اشکالی ندارد درصورتی که هوای منزل و اتاق گرم باشد .

T A138 - نکات حمام کردن نوزادان , لطفا دقت فرمایید

۱۰ _ در زمان حمام کردن نوزادان پسر , پوست روی آلت را به آرامی مقداری عقب زده و سریعا شستشو دهید . در خصوص نوزادان دختر , شستشوی این قسمت مهم از بدن کودک را با حرکت دست از سوی جلو به عقب انجام دهید تا از عفونت ادراری جلوگیری شود .

زمانیکه دارید سر نوزاد را میشویید حتما مواظب باشید تا آب درون گوشهای کودک نرود چون منجر به عفونت و گرفتگی گوش می شود. همینطور نگذارید آب وارد دهن و بینی کودک شود , زیرا احتمال خفگی و قطع تنفس نوزاد وجود دارد .

۱۱ _ به صورت ناگهانی بدن کودک را وارد آب تشت نکنید . همانگونه که کودک را مثل حالت شیر دادن در بغل گرفته اید و با دست چپ , پای راست اورا از قسمت ران به خوبی چسبیده اید , با دست راست آهسته آهسته در آغاز بر روی پاهای نوزاد و بعد سینه وی آب بریزید .

۱۲ _ شستشوی کودک می بایست به آرامی و با حوصله انجام گیرد . کودکان و مخصوصا نوزادان از حرکات خشن و ناگهانی به شدت وحشت دارند .

۱۳ _ در زمان حمام کردن , مرتبا با کودک حرف بزنید . حتی‌د‌ر صورت گریه کردن کودک , شما باز هم آرامش و خونسردی خویش را حفظ کرده و از سخنان محبت آمیز به کودک استفاده کنید . نوزاد به خوبی , ملایمت و خشم مادر را تشخیص داده و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد .

برای حمام کردن نوزاد به ترتیب زیر عمل نمایید

۱ _ اول این‌که سر نوزاد را بر روی دستانتان تکیه داده و شانه بچه را به خوبی بچسبید و خیلی آهسته کودک را از قسمت پاها وارد آب داخل تشت نمایید . با کمک دستی که آزاد است , صورت او‌را با آب بشویید .
۲ _ با کمک لیف نرم و صابونی شده , روی سینه , زیر بغل , شکم و دست ها و پاهای کودک را بشویید .

بخوانید  چگونه حافظه کاری کودکان را افزایش دهیم

۳ _ برای شستن سر نوزاد , در حالی که پشت سر اورا به قسمت ساق دست تان تکیه داده اید , ران کودک را خوب و مطمئن بچسبید وبا دست دیگرتان که آغشته به شامپو کودک است و با حرکات ملایم و دایره ای شکل سر اورا شستشو دهید .

برای آبکشی نیز , سر نوزاد را مقداری به عقب برده و آب را به آرامی از جلوی سر به سمت عقب سر نوزاد بریزید تا آب وارد چشم ها و بینی و گوش وی نشود .
۴ _ بعد , نوزاد را به پشت برگردانید و در حالی که سینه او‌را به روی ساق دست تان تکیه داده اید , زیر بغل اورا بگیرید و با دست دیگر به آرامی پشت وکمر کودک را بشویید

۵ _ در انتها کودک را خوب آبکشی نمایید و باحوله ای که قبلا برایش فراهم نموده اید کودک را خشک نمایید و حوله را به دور بدن کودک بپیچید . حتما داخل حمام لباسهای کودک را تنش نمایید .

۶ _ زیر بغل , زیر گردن و لا به لای تاخوردگی های پوست بدن نوزاد را به خوبی خشک نمایید و لباس بپوشانید . مرطوب ماندن لابلای پوست منجر بروز عفونت قارچی می شود .

۷ _ در فصول گرم سال , پس از استحمام و خشک کردن نوزاد , به نوزاد اجازه دهید چند دقیقه ای آزاد و بدون لباس دست و پا بزند و بازی نماید .

نظر شما در رابطه با نکات حمام کردن نوزادان , لطفا دقت فرمایید چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

55 200x200 - روش تهیه خمیر بازی خانگی برای کودکان چگونه است؟
روش تهیه خمیر بازی خانگی برای کودکان چگونه است؟
گاهی اوقات کودکان شما در خانه کلافه می شوند و به خصوص با آغاز...
۱۷ مرداد , ۱۳۹۸
543 200x200 - آیا شنا کردن کودکان مضر است؟
آیا شنا کردن کودکان مضر است؟
شنا کردن کودکان یکی از مسائلی است که همیشه والدین با آن...
۱۹ مرداد , ۱۳۹۸
5 1 200x200 - نکات مراقبت از کودک ختنه شده چیست؟
نکات مراقبت از کودک ختنه شده چیست؟
اگر نوزاد پسری دارید که مراحل پس از ختنه شدن را سپری می کند...
۱۴ آبان , ۱۳۹۸

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
3 نظر ثبت شده
gelare

ممنون از اطلاع رسانی

1 سال پیش
katayon

عالی

1 سال پیش
raha

خوشحالم با شما آشنا شدم

1 سال پیش