نی نی مونههفته های بارداریهفته بیست و یکم بارداری
week 21 v2 - هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

منتشر شده در ۱۸ دی , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
86 بازدید

حالا شما در هفته بیست و یکم بارداری خود قرار دارید. نام خوبی برای کودک خود انتخاب کرده اید؟  در این مقاله قصد داریم در مورد نشانه ها و شرایط بارداری  در هفته بیست و یکم صحبت کنیم.

 جنین شما در هفته بیست و یکم چقدر بزرگ است و چه اندازه ای دارد؟

در این هفته از بارداری جنین شما به اندازه سر یک کاسنی فرنگی است. او ۱۰٫۵ اینچ طول و حدود ۱۲٫۷ اونس وزن دارد. حالا به اندازه کافی بزرگ شده است و شما می توانید حرکات او را هر چه بیشتر در بدن خود احساس کنید.

هفته بیست و یکم بارداری چند ماه است؟

در این هفته از بارداری شما ۴ ماه و حدود سه هفته باردار هستید.  حالا بیش از نیمی از مسیر را رفته اید و راهی تا آخر بارداری خود ندارید. پس صبور باشید و برای دیدن کودک خود زیاد عجله نکنید.

 نشانه های هفته بیست و یکم بارداری چیست؟

شاید بتوان گفت نشانه های رایج بارداری در این هفته  همانند نشانه های سه ماهه سوم بارداری است. در این هفته ها ممکن است نشانه های زیر را تجربه کنید:

  • سوزش سر دل یا سوءهاضمه: سعی کنید از خوردن غذاهای تند، ادویه دار و وعده های غذایی بزرگ خودداری کنید.  اگر نمی دانید چه چیزی باعث ناراحتی تان شده است لیست غذاهایی که می خورید را بنویسید و بر اساس آن غذایی که باعث ناراحتی تان می شود را پیدا کنید.
  • نشت شیر از سینه ها: غددی که بعد از تولد نوزاد به تولید شیر می پردازد در انتهای این سه ماهه از بارداری به طور کامل توسعه خواهد یافت. به همین خاطر است که برخی از زنان در چنین شرایطی نشت شیر از سینه هایشان را تجربه می کنند.
  • پوست خشک و خارش دار: زمانی که شکم بزرگ می شود پوست آن نیز کشیده می شود تا بتواند خود را با شرایط موجود وفق دهد و فضای بیشتری برای رشد جنین فراهم آورد. اگر پوست خشک یا خارش داری را تجربه می کنید با مشورت پزشک می توانید از لوسیون ها و مرطوب کننده هایی استفاده کنید که شرایط شما را بهبود می بخشند. به خاطر داشته باشید که اگر راشی بر روی پوست خود دارید باید بلافاصله با پزشک مشورت نمایید. این راش ها ممکن است نشانه شرایطی به نام PUPPP باشند که بسیار آزاردهنده است.
  • pregnant woman with stretch marks - هفته بیست و یکم بارداری
  • ترک های پوستی: با رشد جنین پوست شما نازک تر از قبل خواهد شد و همین امر باعث پارگی های کوچک و ریزی زیر سطح پوست می گردد. ترک های پوستی در این شرایط بسیار رایج است  و ممکن است به خاطر افزایش وزن ناگهانی رخ دهد.  همچنین ترک های پوستی در هفته بیست و یکم زنانی که دوقلو باردار هستند هم رایج است.
بخوانید  هفته اول بارداری

 

شکم شما در هفته بیست و یکم بارداری چگونه خواهد بود؟

این هفته ممکن است جلوی اینه بروید و از دیدن شکم خود متعجب شوید. در هفته بیست و یکم بارداری ممکن است حدود ۱۳ الی ۱۴ پوند وزن اضافه کنید. این افزایش وزن اضافی ممکن است حس چاقی مفرطی را در شما ایجاد کند. همیشه به خودتان یادآوری کنید که شما به خاطر بارداری اضافه وزن پیدا کرده اید و این موضوع برای شما و جنین تان خوب است.  واقعیت این است که همه افزایش وزن ها در دوران بارداری به خاطر جنین نیست. این موضوع برای مقاصد مهمی رخ می دهد. در طول بارداری شما به صورت تقریبی ۳۰ پوند وزن اضافه خواهید کرد. اگر در مورد افزایش وزن زیاد خود نگران هستید با پزشک مشورت کنید. همه این افزایش وزن ها برای شما و کودکتان خوب است و می تواند جنینی که در شکم دارید را سالم و زنده نگه دارد.

بخوانید  سقط جنین و علل آن

سونوگرافی در هفته بیست و یکم بارداری

دوست دارید بدانید جنین تان در هفته بیست و یکم بارداری چه وضعیتی دارد؟ زمانی که سیستم گوارش جنین برای ورود به دنیای بیرون از رحم آماده می شود،  ماده سیاهی به نام meconium ایجاد می شود . سیستم تولید مثلی اش به سرعت در حال توسعه است. اگر جنین موجود در شکم شما دختر باشد او تخمک هایی در رحم خود دارد. اگر  جنین شما پسر باشد، بیضه هایش هنوز در شکم اش قرار دارد اما در هفته های بعدی سر جایش قرار خواهد گرفت.

چک لیست بارداری در هفته بیست و یکم

سعی کنید در این هفته از بارداری موارد زیر را به خاطر داشته باشید

  • تست گلوکز را تحت نظر پزشک انجام دهید
  • برای نام گذاری کودک خود آماده شوید.
  • سعی کنید برای نگهداری از کودک خود برنامه ریزی نمایید.
  • رژیم غذایی  خوب و تمرینات ورزشی را هرگز فراموش نکنید.

نظر شما در رابطه با هفته بیست و یکم بارداری چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

pregnancy week 17 skeleton square 200x200 - هفته هفدهم بارداری
هفته هفدهم بارداری
خوب تبریک می گوییم. حالا شما به هفته هفدهم بارداری خود رسیده...
۳۰ مهر , ۱۳۹۷
week 21 v2 200x200 - هفته بیست و یکم بارداری
هفته بیست و یکم بارداری
حالا شما در هفته بیست و یکم بارداری خود قرار دارید. نام خوبی...
۱۸ دی , ۱۳۹۷
pregnancy week 14 face muscles 4x3 200x200 - هفته چهاردهم بارداری
هفته چهاردهم بارداری
خوب این هفته اولین هفته شما در سه ماهه دوم بارداری است. در...
۲۷ مهر , ۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده