نی نی مونهبارداری و اقدامهفته دوم بارداری
Embrión 1 - هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری

منتشر شده در ۱۵ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
26 بازدید

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم شما در طول هفته اول بارداری در واقع باردار نیستید. بارداری بر اساس یک تقویم ۴۰ هفته ای محاسبه می شود و روز اول بارداری از اولین روز آخرین دوره قاعدگی تان محاسبه می گردد.  شما در اواخر هفته دوم یا آغاز هفته سوم بسته به زمان تخمک گذاری بدنتان باردار خواهید بود.

 نشانه های تخمک گذاری

چرخه تخمک گذاری شما تاریخ دقیق باردار شدن را مشخص می کند.  تخمک گذاری معمولا بین ۱۲ الی ۲۰ روز بعد از اولین روز قاعدگی تان رخ می دهد و این موضوع به طور چرخه قاعدگی شما بستگی دارد. زمانی که بدن تان تخمک گذاری می کند، یکی از تخمدان یک تخمک آزاد می نماید که به سمت لوله فالوپ حرکت می کند. برای باردار شدن، اسپرم هم باید به سمت این لوله حرکت کند و تخمک را در زمان مناسب ملاقات نماید. این زمانبندی و تعیین دقیق آن ممکن است برای افراد عادی دشوار باشد. روش های زیادی برای پیش بینی زمان باروری وجود دارد. اگر نشانه ها و سگینال های تخمک گذاری را مورد بررسی قرار دهید می توانید  پنجره ای را برای باروری خود تعیین نمایید. اینکار به شما کمک می کند زمان دقیق مقاربت جنسی را تعیین کنید.

بخوانید  هفته نوزدهم بارداری

دوره های قاعدگی خود را مورد پیگیری قرار دهید

حتما شم هم شنیده اید که یک چرخه معمول قاعدگی ۲۸ روز طول می کشد. با اینحال بیشتر خانم ها چنین مدت زمانی را تجربه نمی کنند و چرخه قاعدگی شان از یک ماه به ماه دیگر متفاوت خواهد بود. چند ماه این موضوع را پیگیری کنید تا بتوانید الگویی برای چرخه قاعدگی پیدا کنید.

دمای قسمت های پایینی بدن را اندازه بگیرید

زمانی که تخمک گذاری رخ می دهد دمای این قسمت از بدن دچار تغییر می شود. ممکن است دو الی سه روز قبل از افزایش دما بارور شوید. برای اندازه گیری این دما به دماسنج خاصی نیاز دارید.

ترشحات واژن خود را مورد بررسی قرار دهید

زمانی که بدن شروع به تخمک گذاری می کند، ترشحات واژینال نیز بافت و پایداری متفاوتی خواهد داشت. زمانی که بدن برای تخمک گذاری آماده می شود، ترشحات تان ممکن است شفاف و لغزنده همانند سفیده تخم مرغ شود. بعد از تخمک گذاری، ترشحات ضخیم تر و تیره تر خواهد شد و سپس کلا ناپدید می شود.

از تست تخمک گذاری استفاده کنید

روش دیگر برای تعیین زمان تخمک گذاری، استفاده از بسته های تست تخمک گذاری است. این تست ها از ادرار برای سنجش  هورمون های خاص موجود در بدن استفاده می کنند.

بخوانید  هفته دوازدهم بارداری

73244302ac1613597ab9e7c28821201ee0cb26dd - هفته دوم بارداری

 نشانه های بارداری در هفته دوم

 • مخاط دهانه رحم به رنگ سفیده تخم مرغ: این موضوع ممکن است کمی عجیب به نظر برسد اما واقعیت دارد. مخاط دهانه رحم شما زمانی که نزدیک تخمک گذاری می شوید، نازک، شفاف و لغزنده می شود. این پایداری به اسپرم کمک می کند به سمت تخمک برود.
 • درد یا حساس شدن سینه ها به لمس: تغییرات هورمونی مرتبط با تخمک گذاری بدن را در این شرایط قرار می دهد.
 • درد لگنی
 • لکه بینی اندک و سبک
 • تغییرات دهانه رحم
 • افزایش تمایل به برقراری رابطه جنسی

 

تغییر بدن در هفته دوم بارداری

اگر در هفته دوم باردار باشید نشانه ها به همین زودی خود را بروز نخواهند داد. در حقیقت شما نمی توانید با اطمینان بگویید که باردار هستید تا زمانی که هورمون های کافی بارداری در بدن ایجاد شود. این تغییرات در هفته چهارم بروز می کند. در این بازه زمانی تغییرات هورمونی به اندازه کافی زیاد است و می توان نشانه های بارداری را تشخیص داد.

سونوگرافی در هفته دوم بارداری

در این دو هفته ممکن است سونوگرافی نداشته باشید. اگر بتوانید در این دو هفته داخل شکم خود را ببینید با صحنه های زیر مواجه خواهید شد:

بخوانید  هفته دهم بارداری

در ابتدا تخمدان شما تخمک را ازاد می کند و این تخمک به سمت لوله فالوپ می رود.  این تخمک باید در عرض ۱۲ الی ۲۴ ساعت بارور شود. اگر در طول شش روز آخر رابطه جنسی داشته اید، ممکن است هنوز اسپرم زنده در بدنتان وجود داشته باشد و بتواند با تخمک لقاح انجام دهد. در غیر اینصورت باید رابطه جنسی داشته باشید تا بتوانید بارور شوید.

چک لیست باروری در هفته دوم باروری

 در این دو هفته موارد زیر را حتما به خاطر داشته باشید

 • از تست تخمک گذاری استفاده کنید.
 • به دنبال نشانه های تخمک گذاری باشید.
 • نزدیک دوره باروری خود، یک روز در میان رابطه جنسی داشته باشید.
 • سعی کنید به صورت روزانه و با مشورت پزشک از مکمل ها و ویتامین های حاوی اسید فولیک استفاده کنید.
 • تمرینات ورزشی منظم زیر نظر پزشک داشته باشید.
 • رژیم غذایی متعادلی برای خود انتخاب کنید. سعی کنید از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده نمایید. غذاهایی که دارای ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن هستند می توانند در این دوران به شما کمک کنند.

نظر شما در رابطه با هفته دوم بارداری چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

19 tjedan trudnoce 200x200 - هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری
خوب حالا شما در هفته نوزدهم بارداری خود قرار دارید. جنین شما...
۱۲ آبان , ۱۳۹۷
pregnancy week 11 tooth buds 4x3 200x200 - هفته یازدهم بارداری
هفته یازدهم بارداری
خوب به هفته یازدهم بارداری خوش آمدید. حالا شما دو ماه و دو...
۲۵ مهر , ۱۳۹۷
505x505xpregnancy week 12 eyelids square.png.pagespeed.ic .2Nluk6Ulkt 200x200 - هفته دوازدهم بارداری
هفته دوازدهم بارداری
در هفته دوازدهم بارداری همه چیز به سرعت تغییر می کند. در این...
۲۶ مهر , ۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده