نی نی مونهبارداری و اقدامهفته سوم بارداری
3 weeks pregnant - هفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری

منتشر شده در ۱۶ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
23 بازدید

تبریک می گوییم . حالا شما در هفته سوم بارداری خود هستید. هفته سوم بارداری معمولا زمانی است که تخمک گذاری و کاشت آن انجام شده است. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد این هفته از بارداری و نکاتی که باید رعایت کنید در اختیارتان قرار دهیم.

 بارداری چگونه محاسبه می شود؟

زمانی که صحبت از نحوه محاسبه بارداری به میان می آید بحث های زیادی وجود خواهد داشت که باعث سردرگمی خانم ها می شود. از آنجایی که بیشتر خانم ها زمان ابستن شدن خود را نمی دانند و تعیین دقیق زمان تخمک گذاری نیز بسیار دشوار است، بارداری همیشه از اولین  روز آخرین دوره قاعدگی فرد محاسبه می شود. معمولا بارداری به این شیوه محاسبه می شود و بارداری شما حدود ۴۰ هفته طول خواهید کشید.

 چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

بیشتر خانم ها ممکن است  متوجه تغییرات زیادی در این هفته از بارداری نشوند اما برخی از افراد گرفتگی شکمی و افزایش ترشحات واژینال را  در طول تخمک گذاری تجربه می کنند.  در طول فرایند تخمک گذاری، تخمدان ها تخمک هایی را ازاد می کنند که به سمت لوله فالوپ می رود و از آن جا به سمت رحم روانه می شود.

بخوانید  بهترین و سالم ترین صبحانه هایی که می توانید در طول بارداری میل کنید

اسپرم مرد نیز از طریق رحم به مکان مدنظر می رود تا بتواند با تخمک لقاح کند.  تنها یک اسپرم واحد می تواند تخمک را بارور سازد.  هم اسپرم و هم تخمک در برگیرنده ۲۳ کروموزوم هستند که با هم ترکیب می شوند و کروموزم های ۴۶ تایی را ایجاد می کنند.

در فرایند ابستن شدن جنسیت جنین، رنگ چشم، رنگ موها و بیشتر ویژگی های او تعیین می گردد.  حالا این تخمک بارور شده از طریق لوله فالوپ به رحم می رود و خود را به دیواره رحم می چسباند.

 برای جنین شما چه اتفاقی رخ می دهد

بلاستوسیت در حال رشد خواهد بود و خود را در این مرحله به سرعت تکثیر می کند. بخشی از بلاستوسیت به جفت جنین تبدیل می شود و هورمون hcg را تولید می کند. این یک هورمون بارداری است و به کمک تست های بارداری می توان ان را شناسایی کرد.

مایع امنیوتیکی  هم در اطراف سلول ها جمع می شود و از جنین شما در طول بارداری محافظت می کند. جنبه مهم توسعه جنین در این هفته آغاز می شود و در برگیرنده  توسعه مغز، ستون فقرات، قلب و سیستم معدی روده ای است.

بخوانید  راه کارهای درمان افسردگی بعد از زایمان چیست؟

 کودک شما چه اندازه ای دارد؟

جنین در بدن شما در این هفته ها بسیار کوچک است و بسیار شبیه گروهی از سلول هاست.  حالا او به اندازه سر سنجاق است و به طور میانگین ۰٫۰۴۸ میلی متر طول دارد. اگر این جنین در داخل بدن انسان نباشد با چشم هم می توان آن را مشاهده کرد.

3 weeks pregnant 1 - هفته سوم بارداری

برای این هفته باید چه برنامه ریزی داشته باشید؟

تمرینات ورزشی در طول بارداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای آغاز یا ادامه دادن به برنامه تمرینات ورزشی خود با پزشک مشورت کنید.  در بیشتر شرایط، اگر برنامه روتین ورزشی دارید می توانید سبک زندگی فعال خود را ادامه دهید با اینحال این پزشک است که بر اساس شرایط جسمی شما می تواند در این مورد تصمیم بگیرد.

به خاطر داشته باشید که هر کاری که در دوران بارداری انجام می دهید چه خوب و چه بد می تواند بر روی جنین تاثیر داشته باشد. باید از مصرف الکل، مواد مخدر، برخی از داروهای خاص، مواد غذایی خاص، کافئین زیاد و سیگار کشیدن خودداری کنید.

بخوانید  هفته بیست و دوم بارداری

مواد مغذی برای بارداری شما از اهمیت زیادی برخوردار است. اسید فولیک و سایر ویتامین ها و مواد مغذی برای رشد جنین ضروری هستند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل به همراه مقادیر کافی از پروتئین و کلسیم هم می تواند برای بدن شما و جنین مهم باشد. اگر سوالی در این مورد داشتید حتما از توصیه های پزشک خود کمک بگیرید.

 نکته هایی برای داشتن بارداری بهتر

حالا بدن شما شروع به تغییرات مهمی می کند. ممکن است با گذشت زمان این تغییرات باعث خستگی تان شود. مطمئن شوید که استراحت و خوردن مواد مغذی کافی را نادیده نمی گیرید.

زمانی را ارامش خود اختصاص دهید و از بارداری تان لذت ببرید. استرس بدترین چیز برای بدن و جنین شماست. از تکنیک های موجود برای کاهش استرس خود استفاده کنید.

نکاتی برای همسر

هم شما و هم همسرتان در این شرایط باید کارهایی را برای آماده شدن انجام دهید. ممکن است در این شرایط احساس ترس و نگرانی داشته باشید. با هم صحبت کنید و در مورد نگرانی هایتان بحث کنید.

نظر شما در رابطه با هفته سوم بارداری چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

Miscarriage 200x200 - سقط جنین و علل آن
سقط جنین و علل آن
اگر شما نیز در دوران بارداری خود قرار دارید حتما دوست دارید...
۲۳ شهریور , ۱۳۹۷
thinkstockphotos 697805146 200x200 - گیاهان دارویی برای زایمان راحت کدامند؟
گیاهان دارویی برای زایمان راحت کدامند؟
یکی از دغدغه های دوران بارداری خانم ها زایمان آن ها می باشد....
۶ شهریور , ۱۳۹۸
505x505xpregnancy week 2 fertilization square.png.pagespeed.ic .c2QsRhRpkn 200x200 - هفته اول بارداری
هفته اول بارداری
شاید این موضوع برایتان عجیب باشد اما سفر بارداری شما حتی...
۱۵ مهر , ۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده