نی نی مونهبارداری و اقدامهفته هجدهم بارداری
18 weeks.2 - هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

منتشر شده در ۱ آبان , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
46 بازدید

خوب حالا شما به هفته هجدهم بارداری رسیده اید. در این هفته ها به جای اینکه به پشت بخوابید باید به پهلوها بخوابید. این موضوع بدین خاطر است که جنین به اندازه کافی بزرگ است و می تواند بر روی رگ های بزرگ در پشت شکم فشار وارد نماید. اینکار مانع از رسیدن خون به قلب می شود و باعث ناراحتی و سبکی سرتان می گردد و حتی می تواند فشار خون را پایین بیاورد. شما می توانید با خوابیدن به پهلوها از بروز چنین شرایطی پیشگیری کنید. به خاطر داشته باشید که رگ های شما تنها چیزی نیستند که در معرض این فشار قرار دارند. بدن شما هم در معرض فشار قرار دارد. در هفته هجدهم بارداری باید مطمئن شوید که استراحت خوبی دارید.

 هفته هجدهم بارداری چند ماه است

در این هفته از بارداری شما رسما ۴ ماهه باردار هستید و تنها ۵ ماه تا زایمان فاصله دارید.

 جنین در هفته هجدهم بارداری چقدر بزرگ است؟

در این بازه زمانی جنین شما به اندازه ۵٫۶ اینچ طول و ۶٫۷ اونس وزن خواهد داشت و به سرعت رشد خواهد کرد. به همین خاطر شما سریع تر گرسنه می شوید.

 نشانه های هفته هجدهم بارداری چیست؟

در این دوران ممکن است نشانه هایی همچون دست و پای متورم، کمردرد، گرفتگی پاها و خونریزی از بینی را تجربه نمایید.

بخوانید  هفته نهم بارداری

استرس  و ناراحتی می تواند شما را در شب ها بیدار نگه دارد. نشانه هایی که ممکن است در این دوران احساس نمایید عبارت است از

  • پا و دست متورم: تورم می تواند یکی از نشانه های آزاردهنده بارداری باشد. جای نگرانی نیست زیرا این تورم شدید یا ناگهانی نخواهد بود. اگر چنین شرایطی دارید با پزشک خود مشورت نمایید.
  • کمردرد: جنین فشار بیشتری بر روی بدن شما وارد می کند و همین امر به کمردرد منجر می شود.
  • گرفتگی پاها: گرفتگی می تواند نشانه ای از کمبود آب در بدن باشد. پس آب بیشتری بنوشید.
  • رگ های واریسی: این ها رگ های برجسته آبی یا بنفش هستند و به خاطر فشار زیاد دیده می شوند.برای دست و پنجه نرم کردن با چنین شرایطی موقعیت خود را به طور مکرر تغییر دهید، ورزش کنید و از پوشیدن لباس و کفش های تنگ خودداری نمایید.
  • مشکل در خوابیدن: حالا ذهن شما بیش از حد درگیر بارداری و موضوعات مرتبط با آن است. به همین خاطر احساس ناراحتی بیشتری خواهید داشت. با پزشک در مورد مشکل نخوابیدن خود صحبت کنید.
  • خونریزی از بینی: ممکن است این موضوع برایتان عجیب و غیرعادی باشد. فشار زیاد بر روی رگ های بینی می تواند باعث خونریزی غیر عادی گردد. اگر خونریزی بینی دارید کمی فشار بر روی بینی وارد کنید. قرار دادن بسته یخ نیز می تواند به متوقف شدن خونریزی کمک کند.
بخوانید  عوارض زایمان سزارین کدامند؟

Pregnant woman holding headphones on her belly - هفته هجدهم بارداری

 شکم شما در هفته هجدهم بارداری چگونه خواهد بود؟

خوب حالا شما در هفته هجدهم بارداری هستید. شکم تان به سرعت رشد می کند و کشش و فشار زیاد باعث ایجاد نشانه هایی می شود. افزایش وزن در این هفته حدود ۱ الی ۲ پوند در هفته است. با اینحال شرایط هر فردی ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد. اگر نگرانی در مورد افزایش وزن دارید با پزشک مشورت نمایید. افزایش وزن ناگهانی و سریع می تواند نشانه ای از مشکل باشد.  اگر در این هفته از بارداری هستید و افزایش وزن زیادی ندارید ممکن است مشکلی وجود نداشته باشد. بدن هر فرد بارداری با فرد دیگر متفاوت است.

سونوگرافی در هفته هجدهم بارداری

حتما شما هم همانند سایر مادران باردار دوست دارید بدانید جنین در شکم تان چه کارهایی انجام می دهد. جنین شما در هفته ۱۸ بارداری بر روی عضلات خود کار می کند و به همین خاطر همه انواع حرکت ها را تجربه می نماید.  می توانید باور کنید که او در این شرایط اخم می کند،سکسکه می کند، می مکد و عمل بلع را انجام می دهد؟ او به اطراف می پیچد، وول می خورد و حتی به شکم شما ضربه می زند. همه این ها کافی است تا شما وجود یک موجود زنده را در شکم تان را احساس کنید.

بخوانید  بهترین و سالم ترین صبحانه هایی که می توانید در طول بارداری میل کنید

اگر در هفته هجدهم بارداری قرار دارید و دوقلو باردار هستید، غشایی وجود خواهد داشت که دو جنین را از هم جدا می کند. سونوگرافی که در اواسط بارداری انجام می شود برای بررسی دقیق کل بدن جنین خواهد بود.  جنین شما در این هفته ها به دقت مورد پیگیری قرار می گیرد تا رشد آن اندازه گیری شود. اندام های بزرگ و اصلی مورد بررسی قرار می گیرد تا پزشک از رشد مناسب آن ها اطمینان حاصل نماید. سایر موارد نیز باید مورد بررسی قرار داده شود. اگر بخواهید جنسیت جنین را بدانید می توانید با قطعیت ۹۵ درصد از طریق سونوگرافی به این موضوع دست پیدا کنید.

 چک لیستی که باید در هفته هجدهم بارداری مدنظر داشته باشید

  • در مورد مراقبت از نوزاد کتاب بخوانید
  • با همسر خود حرف بزنید
  • موقعیت خواب خود را به پهلو تغییر دهید.

نظر شما در رابطه با هفته هجدهم بارداری چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

Week 5 200x200 - هفته پنجم بارداری
هفته پنجم بارداری
توصیه ها، نشانه ها و هر آنچه که باید در این هفته از بارداری...
۱۷ مهر , ۱۳۹۷
pregnant woman yoga 759 thinkstockphotos 475690098 200x200 - اضافه وزن در دوران بارداری
اضافه وزن در دوران بارداری
بارداری برای زنانی که در حال حاضر اضافه وزن دارند ممکن است...
۲۴ شهریور , ۱۳۹۷
thinkstockphotos 697805146 200x200 - گیاهان دارویی برای زایمان راحت کدامند؟
گیاهان دارویی برای زایمان راحت کدامند؟
یکی از دغدغه های دوران بارداری خانم ها زایمان آن ها می باشد....
۶ شهریور , ۱۳۹۸

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده