هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری

 توسعه جنین و سایر نشانه ها

اگرچه توسعه مغز کودک شما بعد از تولد نیز ادامه خواهد داشت اما بخش های اصلی در حال حاضر شکل گرفته است. با پیشرفت دوره های بارداری، این اندام از بدن به سه بخش تقسیم می شود. مغز جلویی، مغز وسطی و مغز پشتی. مغز جلویی مسئول مواردی همچون منطق،  حل مشکل و تشکیل و حفظ حافظه است. مغز وسطی سیگنال های الکتریکی را به مقاصد نهایی شان در مغز ارسال می کند. مغز پشتی  از تنفس، ضربان قلب و حرکات عضلات محافظت می نماید. در این شرایط جنین به سرعت رشد می کند. حالا بازوها و پاهای کوچکش دیگر جوانه زده است. اگر برای این هفته سونوگرافی را ترتیب داده باشید ممکن است با دیدن ضربان قلب شوکه شوید.  اگر هنوز برای سونوگرافی برنامه ای ندارید زیاد نگران نباشید. در هفته های بعدی می توانید از این تست استفاده کنید.

 در هفته هفتم بارداری جنین شما چقدر بزرگ است؟

در این هفته ها جنین شما به سرعت رشد می کند. در هفته هفتم بارداری جنین به اندازه یک بلوبری کوچک است و متوسط ارتفاع بین ۱۰٫۵ و ۰٫۳ دارد.

بدن مادر در هفته هفتم بارداری

نشانه های بارداری از هفته های قبلی بارداری شروع به بروز می کند و برخی از آن ها در هفته هفتم بیشتر خودش را نشان می دهد.

به عنوان مثال ادرار مکرر بیشتر می شود. تغییر هورمون ها  مسئول بیشتر مواردی است که در بدن رخ می دهد. به جای اینکه مصرف آب را کاهش دهید باید تلاش کنید آب بیشتری بنوشید.  داشتن عادت های سالم حالا باید وظیفه اصلی شما باشد. پزشک یا ماما در مورد خطرات عادت های ناسالم با شما صحبت خواهد کرد. به عنوان مثال خوردن گوشت نپخته می تواند مشکلاتی همچون مسمومیت را برایتان در پی داشته باشد. سعی کنید از ادرار و مدفوع گربه یا سایر حیوانات خانگی نیز دوری کنید. برای اینکه از تماس با میکروب ها و بیماری ها در امان باشید گوشت خود را سفارش دهید و از آن ها بخواهید گوشت را برایتان آماده کنند و بشویند.

 

 نشانه های هفته هفتم بارداری چیست؟

 • ترشح بزاق اضافی: ممکن است در میان شرایط متعددی که برایتان ایجاد می شود متوجه افزایش تولید بزاق در اوایل بارداری شوید. این شرایط همراه با حالت تهوع و سوزش سر دل است. برای کاهش چنین نشانه هایی می توانید با پزشک خود مشورت کنید.
 • هوس عجیب نسبت به برخی از غذاها: ممکن است در این مرحله از بارداری نیز هوس خوردن برخی از غذاها را داشته باشید.
 • درد شکم و حالت تهوع:  بیماری صبحگاهی به عنوان نشانه هفته های مختلف بارداری می تواند بدترین گزینه باشد.  این بیماری در هفته هفتم بارداری  بیشترین اثر خود را نشان می  دهد  و می تواند برایتان وحشتناک باشد.ممکن است در سه ماهه دوم بارداری چنین شرایطی ناپدید گردد.
 • اسهال: در هفته هغتم بارداری اسهال نباید زیاد باعث نگرانی تان شود. این یکی از نشانه های رودی معده ای است که به خاطر نوسانات هورمونی رخ می دهد. یبوست نیز در این مرحله عادی است.
 • لکه بینی: لکه بینی نیز در این شرایط معمولا طبیعی در نظر گرفته می شود. اگر متوجه خونریزی شدید گشتید یا اگر در این مورد نگران بودید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 • گرفتگی شکمی: اگر گرفتگی خفیفی در شکم خود احساس می کنید نشانه عادی را تجربه می نمایید زیرا رحم در حال توسعه یافتن است و این ناراحتی ها عادی است. اگر گرفتگی شکم تان شدید است یا درد دیگری دارید حتما با پزشک خود مشورت نمایید.12121069 CG Rebrand Header images 851x340 1st Trimester Image2201806071225 - هفته هفتم بارداری
 • خستگی: ممکن است در این هفته نیز احساس خستگی کنید. سعی کنید بیشتر استراحت نمایید و بیشتر به خودتان برسید.

 

هفته هفتم بارداری: مواردی که باید مدنظر داشته باشید

 • سعی کنید لباس های راحتی برای خودتان تهیه نمایید. ممکن است دیگر لباس های قبلی مناسب تان نباشد.
 • سعی کنید غذاهای ادویه داری که باعث سوزش سر دل می شود را با غذاهای دیگر جایگزین کنید. اگر نمی توانید  گوشت یا تخم مرغ بخورید، پروتئین های گیاهی برای خودتان پیدا کنید.
 • از پوست خود به خوبی محافظت کنید. شستن صورت با صابون ملایم و آب می تواند شما را از شر آکنه ها خلاص کند.مطمئن شوید که از ملایم ترین مرطوب کننده ها و لوازم آرایشی موجود در بازار برای اجتناب از مسدود شدن منافذ خود استفاده نمایید.

 

مشورت با پزشک

 

 • اگر خونریزی شدید یا دردی دارید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 • می توانید در این هفته سونوگرافی هم داشته باشید. با اینحال به پیشنهاد پزشک خود احترام بگذارید. او ممکن است سونوگرافی را در این هفته لازم و ضروری نداند.

 

کارهایی که باید در طول هفته هفتم بارداری خود انجام دهید

 

سعی کنید آب و نوشیدنی های طبیعی زیادی بنوشید و دفع ادرار مکرر را برای قطع مصرف آب بهانه نکنید. مطمئن شوید که گوشت مصرفی تان به خوبی پخته است. در فصل سرماخوردگی و انفلونزا با مشورت پزشک از شات انفلونزا استفاده کنید.

 • ۰/۵
 • ۰ رتبه بندی
۰ رتبه بندیX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
۰%۰%۰%۰%۰%

یک پیشنهاد برای شما:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *