نی نی مونهبارداری و اقدامهفته پنجم بارداری
Week 5 - هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

منتشر شده در ۱۷ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
37 بازدید

توصیه ها، نشانه ها و هر آنچه که باید در این هفته از بارداری انتظار داشته باشید.

حالا جنین کوچک شما به اندازه دانه پرتقال است و سطح هورمون hCG تان هم به اندازه کافی بالا رفته و می تواند بارداری تان را تایید کند. اولین کاری که باید در این هفته از بارداری انجام دهید این است که به سراغ پزشک بروید و شرایط خود را مشخص کنید.

 جنین شما در هفته پنجم بارداری چه کاری انجام می دهد؟

بند ناف در حال تشکیل شدن است و در انتهای این هفته لوله عصبی نیز  تشکیل خواهد شد. این مرحله همان مرحله ای است که مغز و ستون فقرات جنین نیز شروع به تشکیل شدن می کند. قلب جنین  از دو کانال ریز تشکیل شده و در حال حاضر در حال کار کردن است. زمانی که این دو لوله به هم جوش بخورد، جنین شما می تواند قلبی با کارکرد کامل داشته باشد. همچنین در این هفته اندام های متعدد دیگر نیز شروع به تشکیل شدن خواهند کرد.  در این هفته از بارداری اندازه جنین از دو میلی متر به چهار میلی متر خواهد رسید. جفت هنوز به طول کامل تشکیل نشده است و  جنین شما در حال تغذیه از کیسه زرده است.

بخوانید  تمرین های کسب آرامش بارداری کدامند؟

 در هفته پنجم بارداری بدن شما چه کارهایی انجام می دهد؟

سطح هورمون های شما تغییر خواهد کرد. حالا یک دوره از قاعدگی را از دست داده اید و حتی ممکن است برخی از نشانه های اولیه باردباری را تجربه نمایید. در هفته پنجم بارداری می توانید انتظار موارد زیر را داشته باشید:

تغییر در خلق و خو

در این هفته از  بارداری سطح هورمون های بدن تغییر می کند و به بدن سیگنال می دهد که خود را برای رشد کودک آماده سازد. در میان این ها، استروژن که سطح پروژسترون را نگه می دارد و هورمون hCG بالا خواهد بود. پروژسترون می تواند عملکرد جفت را حفظ و نگهداری کند و بافت سینه را برای رشد تحریک سازد. هورمون hCG نیز از corpus luteum که جنین را تا زمان اماده شدن جفت تغذیه می کند پشتیبانی می نماید.

pregweek5 520cb6c7 60b4 44eb 8c75 8faea9d6652a - هفته پنجم بارداری

نشانه های اولیه بارداری در برگیرنده موارد زیر خواهد بود

  • هوس خوردن مواد غذایی: ممکن است در روزهای اولیه بارداری قرار داشته باشید اما هوس خوردن مواد غذایی را به احتمال زیاد خواهید داشت. هورمون ها نقش مهمی در این شرایط ایفا می کنند. پس سعی کنید ارام باشید. باید مطمئن شوید که برای غذاهای ناسالمی که هوس خوردنشان را دارید گزینه های سالمی پیدا می کنید.
  • خستگی: در طول سه ماهه اول بارداری انرژی شما صرف رشد جنین خواهد شد.  ممکن است در این شرایط انرژی کمتری داشته باشید. خوشبختانه در انتهای سه ماهه اول جفت تشکیل می شود. اما باز هم به بدن خود گوش دهید و استراحت نمایید.
  • احساس بیماری و مریض بودن:  حتما در مورد بیماری صبحگاهی چیزهایی شنیده اید اما زیاد نگران نباشید. سعی کنید وعده های غذایی خود را کنار نگذارید و   البته زیاد غذا نخورید.
  • ترشح زیاد بزاق: بیماری صبحگاهی و بزاق اضافی دارید؟ خوب این ها جزو نشانه های اولیه بارداری هستند.  سعی کنید ادامس بدون شکر بجوید تا به دهان کمک کنید کمی خشک باقی بماند
بخوانید  تاثیر والدین بر روی رشد احساسی و عاطفی فرزندان

 در هفته پنجم بارداری چه کارهایی باید انجام دهید

 

  • حالا زمان آن فرا رسیده است که خوردن برخی از غذاها را کنار بگذارید. این مواد در برگیرنده غذاهای غیرپاستوریزه، گوشت و تخم مرغ پخته نشده و برخی از انواع ماهی هاست. این غذاها می توانند مسمومیت غذایی ایجاد کنند و به جنین شما اسیب وارد نمایند.
  • اگر شما در منزل خود گربه دارید بهتر است برای هشت ماه  تمیز کردن خاک بستر او را به فرد دیگری بسپارید. ممکن است مدفوع و ادرار گربه باعث ایجاد عفونت در بدن شما شود و به جنین تان اسیب وارد کند.
  • سعی کنید استفاده از نخ دندان و رسیدگی به بهداشت دهان و دندان ها را فراموش نکنید. بیش از ۹۰ درصد زنان باردار از مشکلات مرتبط با لثه در دوران بارداری رنج می برند.

برای خود و جنین تان مواد غذایی عالی انتخاب کنید

حالا زمان آن فرا رسیده است که مواد غذایی مغذی و مقوی برای خود و جنین تان انتخاب کنید. بدن شما در دوران بارداری به شدت کار می کند تا بتواند جنین را به درستی رشد دهد. تا زمانی که به سه ماهه اخر بارداری نرسیده اید به کالری اضافی نیاز نخواهید داشت اگر بیماری صبحگاهی دارید خوردن وعده های غذایی کوچک تر می تواند سطح قند خونتان را در مقادیر پایدار و ثابت نگه دارد.

با مشورت پزشک می توانید بهترین مواد غذایی را برای رشد جنین و سلامت بدن خود انتخاب کنید.  دو برابر نکردن کالری ها در این  هفته به شما کمک می کند وزن خود را در بارداری حفظ کنید و مدیریت نمایید. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل در بارداری به شما انرژی بیشتری می دهد و باعث می شود جنین نیازهایش را تامین کند.

بخوانید  مراقبت های دوره بارداری کدام اند؟

نظر شما در رابطه با هفته پنجم بارداری چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

week 21 200x200 - هفته بیست و یکم بارداری
هفته بیست و یکم بارداری
حالا شما در هفته بیست و یکم بارداری خود قرار دارید. نام خوبی...
۹ آبان , ۱۳۹۷
19 tjedan trudnoce 200x200 - هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری
خوب حالا شما در هفته نوزدهم بارداری خود قرار دارید. جنین شما...
۱۲ آبان , ۱۳۹۷
7b7ade6f403991a279b40b98a8eadfb4 200x200 - انواع تست بارداری کدامند؟
انواع تست بارداری کدامند؟
اگر شما یک خانم جوان هستید و یا به تازگی ازدواج کرد اید و...
۲۶ مرداد , ۱۳۹۸

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده