نی نی مونهبارداری و اقدامهفته یازدهم بارداری
pregnancy week 11 tooth buds 4x3 - هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

منتشر شده در ۲۵ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
40 بازدید

خوب به هفته یازدهم بارداری خوش آمدید. حالا شما دو ماه و دو هفته است که باردار هستید. اگر  این بارداری چندم شماست ممکن است برای آن آمادگی بیشتری داشته باشید. برخی از افراد ممکن است دوقلو یا حتی چندقلو باردار باشند. اگر اولین باری است که باردار می شوید باید اطلاعات بیشتری در مورد شرایط خود کسب کنید.

 بدن شما در هفته یازدهم بارداری چگونه است؟

در این هفته نیز همانند هفته های قبل بارداری، جنین به سرعت رشد می کند. در طول بارداری سطح هورمون های استروژن و آندروژن  تغییر می کند و همین امر باعث می شود فاز رشد موها و ریزش آن ها نیز تغییر یابد.  در این شرایط ممکن است موها سریع تر رشد کند و کندتر از قبل بریزد. همین امر باعث می شود موهای بلندتر و ضخیم تری در دوران بارداری داشته باشید. گاهی از اوقات در دوران بارداری بافت مو نیز تغییر می کند و چرب تر یا خشک تر از قبل می گردد.

 

این تغییرات هورمونی تنها بر روی موهای سر اثر نمی گذارد. برخی از زنان باردار ممکن است دچار رویش موهای زائدی در صورت، شکم، سینه و بازوها  شوند. اگر تصمیم گرفتید این موهای زائد را تمیز کنید باید بدانید که شیو کردن ، استفاده از موم یا استفاده از لیزر برایتان امن است. با اینحال قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید بهترین شرایط برای شما چه چیزی است. ناخن های شما نیز در این شرایط ممکن است دستخوش تغییراتی شود. برای برخی از افراد تغییرات هورمونی باعث می شود ناخن هایشان سریع تر رشد کند و قوی تر از قبل باشد.

بخوانید  سقط جنین و علل آن

 

برخی از افراد نیز ممکن است در طول بارداری ناخن هایشان سریع تر بشکند و از هم جدا شود.  اگر شما جزو دسته دوم هستید سعی کنید ناخن های خود را به طور مرتب بگیرید و از به کار بردن لاک و پاک کننده های شیمیایی خودداری نمایید. این مواد می تواند باعث ضعیف شدن ناخن ها شود.

 جنین شما در هفته یازدهم بارداری چگونه خواهد بود؟

در این دوران جنین به سرعت رشد پیدا می کند. در حال حاضر او دو و یک دوم اینچ است. برای اینکه رشد جنین به خوبی ادامه پیدا کند رگ های خونی در جفت نیز رشد پیدا می کنند و اندازه و تعدادشان بیشتر می شود. در هفته یازدهم بارداری گوش جنین در موقعیت مناسب خود قرار می گیرد. پوست ظریف او کاملا شفاف است اما در داخل بدن، استخوان ها شروع به سفت شدن می کنند و ناخن های انگشتان نیز شروع به تشکیل می کند. مسیرهای بینی شکل می کند و عضلات صاف و عریضی که قفسه سینه و حفره شکمی را از هم جدا می کنند به تدریج توسعه می یابد.

بخوانید  هفته بیستم بارداری

women 4 - هفته یازدهم بارداری

 مطب پزشک

اگر قبلا به سراغ پزشک رفته اید بیشتر برنامه ها را در دست خواهید داشت.  با اینحال در هفته یازدهم بارداری پزشک می تواند تست های دیگری همچون تست سندرم داون را انجام دهد.

 ملاقات بعدی با پزشک

همانند بیشتر خانم ها ممکن است نیاز داشته باشید هر هفته یا چند هفته یکبار به سراغ پزشک خود بروید و اطلاعاتی که نیاز دارید را از او بگیرید. این ملاقات کوتاه تر از ملاقات قبلی خواهد بود. او در مورد غربالگری ناهنجاری های کروموزومی با شما صحبت می کند.

 مراقبت در هفته یازدهم بارداری

اگر کارمند هستید یا شغلی دارید که با کارفرما سرو کار دارد ممکن است از بیان بارداری خود مضطرب باشد. در این شرایط می توانید با یکی از همکاران قابل اعتماد خود صحبت کنید. از فرصت های موجود برای صحبت کردن با  رییس خود استفاده کنید.  همچنین می توانید از قوانین موجود برای افراد باردار مطلع شوید و بدانید در این دوران چه حق و حقوقی نسبت به کار خود دارید و چگونه می تونانید مشکلات مربوط به آن را حل کنید. بهتر است با کارفرمای خود صحبت کنید.

بخوانید  قلقلک دادن کودکان چه عوارضی دارد؟

 همسر شما در هفته یازدهم بارداری چه کاری باید برایتان انجام دهد؟

در این هفته بهترین زمان را برای صحبت کردن با همسر خود دارید تا بتوانید در مورد آینده تصمیم بگیرید.  اگرچه تصمیم گیری برای اینده کمی دشوار است اما با یک برنامه ریزی خوب و هوشمندانه می توانید در زمان ، انرژی و هزینه های خود صرفه جویی کنید.  ممکن است بعد از زایمان مجبور باشید کار را رها کنید و به مراقبت از فرزند بپردازید. اگر بودجه کافی را دارید می توانید از یک پرستار هم کمک بگیرید. اطرافیان نیز می توانند در رشد و پرورش کودک شما سهیم باشند و به شما کمک کنند.

 چک لیست هفته یازدهم بارداری

  • مصرف ویتامین ها را کنار نگذارید
  • سعی کنید روزانه آب کافی بنوشید
  • سوال هایی که باید از پزشک بپرسید را یادداشت نمایید.
  • اگر کارمند هستید در مورد حق و حقوق و قوانینی که برای زنان باردار وجود دارد اطلاعاتی کسب کنید.

نظر شما در رابطه با هفته یازدهم بارداری چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

505x505xpregnancy week 15 lung development square.png.pagespeed.ic .qxzccXu T0 200x200 - هفته پانزدهم بارداری
هفته پانزدهم بارداری
در طول هفته پانزدهم بارداری، حدود ۵ پوند وزن اضافه می کنید....
۲۸ مهر , ۱۳۹۷
pregnancy week 11 tooth buds 4x3 200x200 - هفته یازدهم بارداری
هفته یازدهم بارداری
خوب به هفته یازدهم بارداری خوش آمدید. حالا شما دو ماه و دو...
۲۵ مهر , ۱۳۹۷
3 weeks pregnant 200x200 - هفته سوم بارداری
هفته سوم بارداری
تبریک می گوییم . حالا شما در هفته سوم بارداری خود هستید. هفته...
۱۶ مهر , ۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده