نی نی مونه | مجله اینترنتی مادر و کودکپدرانه/ مادرانهچگونه استعداد کودک خود را پرورش دهیم؟
Liltalents Kids 01 - چگونه استعداد کودک خود را پرورش دهیم؟
مقاله تصویری

چگونه استعداد کودک خود را پرورش دهیم؟

منتشر شده در ۱۸ دی , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
27 بازدید

هر کودکی می تواند استعدادهای خاص خودش را داشته باشد. زمانی که می بینید کودکتان به دنیای رایانه علاقه مند است یا دوست دارد فوتبالیست شود و برای اینکار تلاش می کند باید به فکر پرورش این استعدادها در او باشید. برای پرورش استعدادهای کودک شما روش های زیادی وجود دارد. در این مقاله سعی می کنیم برخی از این روش ها را با هم مرور کنیم.

استعداد و نیاز کودک خود را درک کنید

همه ما رویاهای بزرگی برای کودکمان در سر داریم اما باید بدانید که هر کودکی استعدادها، اهداف و تمایلات منحصر به فرد خود را دارد. به آغوش کشیدن این استعدادها بدین معنی است که نیازهای او را بپذیرید و ببینید چه کاری می توانید برای موفقیتش انجام دهید.

عقب بنشینید و همه چیز را به خوبی بررسی کنید

بیشتر والدین دوست دارند فرزندشان کاری که خودشان دوست دارند را انجام دهد. مثلا ممکن است فرزندتان را مجبور کنید به ورزش ژیمناستیک روی بیاورد زیرا شما قبلا به این موضوع علاقه داشتید و به دلایلی نتوانسته اید به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنید. اما نکته مهمی که باید بدان توجه داشته باشید این است که هر کودکی علایق و استعدادهای خاص خود را دارد. در چنین شرایطی باید عقب نشینی کنید و رفتارهایی که کودکتان از خود بروز می دهد را به خوبی بررسی نمایید.

بخوانید  مزایای تمرینات ورزشی برای کودکان

child talent nurture - چگونه استعداد کودک خود را پرورش دهیم؟

ایا اخیرا متوجه شده اید او بیشتر زمان خود را صرف نقاشی کردن می کند؟ به نواختن موسیقی از خود علاقه نشان می دهد؟ دوست دارد بیشتر زمان خود را صرف انجام بازی فوتبال در حیاط خانه تان نماید؟ خوب بعد از اینکه همه نشانه ها را بررسی کردید به دنبال عناصر و منابع تامین کننده ای باشید که به کودک تان کمک می کند تمایلاتش را بیشتر کاوش نماید. در مورد کلاس هایی که در حوزه علاقه مندی هایش وجود دارد با کودک خود صحبت کنید.

او را در انتخاب هایش آزاد بگذارید

والدین احساس می کنند باید وقت کودک خود را با کلاس ها، برنامه ها و تمرینات مختلف پر کنند. اما به خاطر داشته باشید یکی از بهترین روش هایی که به کودک کمک می کند چیزی که دوست دارد را کشف نماید این است که به او ازادی عمل بدهید تا زمان کافی برای کاوش داشته باشد.

بخوانید  چگونه به کودک خود نه گفتن را یاد بدهیم؟

انتظار نتایج یک شبه از کودک خود نداشته باشید

بله افراد نابغه ای هستند که از سنین پایین شروع به درس خواندن می کنند و خیلی سریع به موفقیت های بالایی دست پیدا می کنند. با اینحال تحقیقات موجود نشان می دهد کودکان تا اواسط دوران ابتدایی، از لحاظ توسعه ای برای بیان و فکر کردن در مورد آینده خود آمادگی کافی را ندارند. به همین خاطر باید به آن ها فرصت دهید. سعی کنید آن ها را در معرض فعالیت های مختلف قرار دهید و ببینید به چه چیزی بیشتر علاقه مندند.

بدانید چه زمانی باید عقب نشینی کنید و چه زمانی باید کودک خود را به ادامه کار تشویق نمایید

یکی از دشوارترین کارهایی که والدین با آن روبرو هستند این است که نمی دانند چه زمانی کودکشان فعالیت مدنظر را به خاطر سخت بودن رها می کند و چه زمانی این توقف را به خاطر لذت نبردن از شرایط موجود رها می سازد.

بخوانید  چگونه کودکان شجاعی داشته باشیم؟

شما می توانید برای بررسی علل متوقف شدن فعالیت های کودک خود با معلمان و مربیانش صحبت کنید. به احتمال زیاد او ممکن است بر روی کار دیگری مشغول شده باشد یا اینکه بخواهد موضوع دیگری را دنبال نماید. اگر چنین باشد معلمان و مربیان او می توانند توصیه هایی را برای تشویق و حمایت از فعالیت هایش در اختیار شما قرار دهند. اما اگر کودک شما دیگر علاقه ای به آن موضوع ندارد، اصرار به ادامه کار می تواند او را خشمگین کند و از ادامه مسیر پیش رویش باز دارد.

نظر شما در رابطه با چگونه استعداد کودک خود را پرورش دهیم؟ چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.

مقاله های دیگر

6533 200x200 - قلقلک دادن کودکان چه عوارضی دارد؟
قلقلک دادن کودکان چه عوارضی دارد؟
اغلب والدین تصور می کنند...
۲۲ مرداد , ۱۳۹۸
ewf 200x200 - روش گرفتن کودک از پوشک چیست؟
روش گرفتن کودک از پوشک چیست؟
یکی از دغدغه هایی که...
۱۳ مرداد , ۱۳۹۸
potty training compressor 200x200 - درمان یبوست کودکان چگونه است؟
درمان یبوست کودکان چگونه است؟
یبوست یکی از بیماری های...
۳ شهریور , ۱۳۹۸

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده