چگونه با حسادت در کودکان مبارزه کنیم؟

چگونه با حسادت در کودکان مبارزه کنیم؟

حسادت یکی از احساساتی است که ممکن است کودکان را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. این نوع احساسات ممکن است به خاطر خواهر، برادر ، دوست یا همکلاسی در کودک ایجاد شود. در این مقاله قصد داریم شیوه هایی را برای مبارزه با حسادت در کودکان بیان کنیم.

 حسادت را به بلندهمتی و آرزو تبدیل کنید

اینکه بتوانید به انرژی کودکان خود جهت مثبتی بدهید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اینکار به او کمک می کند احساسات منفی خود را کاهش دهد و از این احساسات در برابر اهداف مثبت استفاده نماید. به عنوان مثال اگر کودک شما به خاطر نمره دوستش ناراحت است، او را تشویق کنید بیشتر مطالعه کند و نمرات بهتری از او بگیرد.

 به صحبت هایش گوش فرا دهید

در بیشتر شرایط کودکان مشکل یا نگرانی خاصی دارند و همین مشکلات باعث بروز رفتارهای حسادت آمیز در آن ها می شود. در چنین شرایطی باید با کودک خود صحبت کنید و ببینید دلیل حسادتش نسبت به فرد خاص چیست. به صحبت هایش گوش دهید. ممکن است کودک به خاطر اعتماد به نفس پایین چنین احساساتی داشته باشد.

به کودک خود اهمیت اشتراک گذاری را یاد بدهید

کودکان بدون هیچ دلیلی ممکن است نسبت به سایرین موضع بگیرند. اگر چنین است به او یاد بدهید که باید وسایل خود را با دیگران نیز به اشتراک بگذارد. به او کمک کنید هرگونه عدم اطمینان را در خود از بین ببرد. دیر یا زود او از اشتراک گذاری وسایل خود با دیگران لذت خواهد برد.

 کودک خود را دوست داشته باشید

هیچ کس نمی گوید فرزندش را دوست ندارد اما باید تاکید کرد که هر کودکی در هر مرحله ای از زندگی خود به ابراز عشق نیاز دارد. بدون دلیل به او عشق بورزید و این عشق را بیان کنید.

 او را با سایر افراد مقایسه نکنید

سعی کنید عملکرد کودک خود را با سایر افراد مقایسه نکنید. مقایسه کردن تنها حس حسادت او را بیشتر می کند.  اینکار باعث می شود کودک به این نتیجه برسد که شما دیگران را بیشتر از او دوست دارید یا سایر افراد از او بهتر هستند.

  • ۰/۵
  • ۰ رتبه بندی

یک پیشنهاد برای شما:

یک دیدگاه

  • بچه دومم که به دنیا اومد دخترم خیلی حسادت داشت هنوزم احساس میکنم اون حسادت ها کمی تو وجودش مونده خوبه که اطلاعات مردم رو بالا میبرید

    پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *