نی نی مونهپدرانه/ مادرانهچگونه به کودک خود نه گفتن را یاد بدهیم؟
sayingnokid - چگونه به کودک خود نه گفتن را یاد بدهیم؟

چگونه به کودک خود نه گفتن را یاد بدهیم؟

منتشر شده در ۶ مهر , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
43 بازدید

یکی از مهم ترین روش هایی که می توان به کمک آن کودک را در برابر ازارها و اذیت های دیگران محافظت کرد یاد دادن قدرت نه گفتن به آن هاست.

اگر آن ها بتوانند موقعیت های موجود را درک کنند قادر خواهند بود به کسی که به هر نیتی قصد آسیب رساندن به او را دارد نه بگوید. این اسیب رساندن می تواند اسیب جنسی یا حتی فیزیکی و روحی باشد.  کودکانی که قدرت نه گفتن دارند باید بتوانند به هر فردی نه بگویند.

در این مقاله سعی می کنیم روش هایی را برای آموزش نه گفتن به کودکان بیان کنیم.

 رضایت را به آن ها توضیح دهید

رضایت داشتن یک مسیر دوطرفه است. نه تنها آن ها اجازه دارند زمانی که فردی وارد  منطقه ممنوعه احساسات یا حریم شخصی شان می شود نه بگویند بلکه اجازه دارند در برابر دیگران هم چنین واکنشی را دریافت نمایند.  به آن ها یاد دهید چه زمانی باید به دیگران نه بگویند و به آن ها یاد دهید باید به نه گفتن دیگران هم احترام بگذارند.  زمانی که  کودک شما نه می گوید سایرین هم باید به این موضوع احترام بگذارند.

بخوانید  ویژگی های سنی کودکان 2 تا 9 ساله،شامل چه مواردی است؟

نقشی برایش بازی کنید

یکی از بهترین روش ها برای آموزش مهارت جدید به کودک این است که به آن ها نشان دهید این مهارت در زندگی واقعی چگونه است و برایش نقش بازی کنید. اجازه دهید بدانند چه زمانی باید نه بگویند و هیچ توضیحی به دیگران ندهند و چه زمانی باید برای نه گفتن های خود توضیح بیاورند. شرایط مختلفی را برایش متصور شوید و اجازه دهید یک مکالمه دو طرفه بین شما و او ایجاد شود.

getty 184048930 970647970450076 86325 - چگونه به کودک خود نه گفتن را یاد بدهیم؟

به او یاد دهید بینش خود را دنبال کند

این موضوع نیز همانند بسیاری از موضوعات یک بحث یک طرفه و یکباره نیست و می تواند ادامه دار باشد.  اجازه دهید کودک شما به افراد، فعالیت ها یا موقعیت هایی که در آن احساس راحتی نمی کند نه بگوید. هرچقدر بیشتر بتواند از بینش های خود تبعیت کند، بیشتر قادر خواهد بود در موقعیت های دشوار قدرت نه گفتن را داشته باشد.

بخوانید  راه درمان افسردگی کودکان چیست؟

بزرگ کردن کودکان کار بسیار دشواری است.  شما نباید کودکی را بزرگ کنید که به هیچ عنوان قادر به نه گفتن نیست. به او یاد دهید که اگر فردی وارد حریم خصوصی اش شد او را  از ادامه کار باز دارد.  زمان هایی در زندگی وجود دارد که اتفاقات ناگواری برای کودک رخ می دهد و او باید بتواند در چنین موقعیت هایی دست رد به سینه افراد بزند.  به جای اینکه او را تشویق کنید پا پس بکشد و کم بیاورد، مهارت نه گفتن را از همان کودکی به او یاد بدهید و خودتان نیز برایش الگو باشید. دیالوگ های بازی با کودک خود ایجاد کنید. به او یاد بدهید از حریم خصوصی اش محافظت کند. او را با قدرت نه گفتن مجهز نمایید.

نظر شما در رابطه با چگونه به کودک خود نه گفتن را یاد بدهیم؟ چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.


در همین زمینه بخوانید:

مقاله های دیگر

150417190003 1 900x600 200x200 - اختلال کم توجهی در کودکان از چه زمانی آغاز می شود؟
اختلال کم توجهی در کودکان از چه زمانی آغاز می شود؟
زمانی که کودک شما با اختلال کم توجهی بیش فعالی تشخیص داده می...
۳ آبان , ۱۳۹۷
xzvgf 200x200 - برای کاهش خجالت کودکان چه کنیم؟
برای کاهش خجالت کودکان چه کنیم؟
برخی از کودکان خجالتی هستند و از اینکه در جمع باشند یا مخاطب...
۳۱ مرداد , ۱۳۹۸
dvvd 200x200 - زمان تنبیه کودک چه زمانی است؟
زمان تنبیه کودک چه زمانی است؟
برخی از والدین هنگامی که از دست فرزندان خود به ستوه می آیند...
۵ شهریور , ۱۳۹۸

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
2 نظر ثبت شده
hengame

اگه ممکن راجب این موضوع مطالب بیشت ی بزارین

1 سال پیش
sepide

کسی که خودش از نه گفتن واهمه داره سخته به بچه انتقال نده در کل ممنون

1 سال پیش