چگونه عادت های غذایی درستی در کودکان نوپا ایجاد کنیم؟

چگونه عادت های غذایی درستی در کودکان نوپا ایجاد کنیم؟

کودک نوپای شما به عادت های غذایی متعادل و سالمی نیاز دارد که در آن مواد معدنی،ویتامین ها و سایر مواد مغذی مورد نیاز وجود داشته باشد. اگر احساس می کنید کودک شما در مورد غذا خوردن علاقه ای از خود نشان نمی دهد زیاد نگران نباشید. این بخشی از فرایند رشد اوست و به تدریج همه چیز بهبود پیدا می کند. فراموش نکنید که در این سن کودکان به فکر استقلال خود هستند. پس عادت های غذایی او ممکن است هر روز دچار تغییر شود.  در این مقاله سعی می کنیم نکاتی را بیان نماییم که به توسعه عادت های مفید غذایی به کودکان کمک می کند.

 چگونه می توان به کودک یاد داد غذاهای خوب بخورد؟

بهتر است آرام باشید تا کودک غذایش را میل کند حتی اگر او غذایی که داده اید را روی زمین می ریزد.  اگر بتوانید تجربه غذا خوردن را به یک تجربه مثبت و بدون استرس و کشمکش تبدیل کنید قادر خواهید بود عادت های غذایی خوبی در او توسعه دهید.  هر وقت که می توانید مواد مغذی به کودک خود بدهید اما اجازه دهید خودش در مورد غذایی که دوست دارد تصمیم گیری کند.

مهم نیست او در وعده غذاییش چقدر غذا می خورد بهتر است او را ازاد بگذارید. بیشتر کودکان نوپا بر اساس نیازهایشان غذا می خوردند و مطمئن باشید گرسنه نمی مانند. وعده های غذایی و میان وعده های منظمی برایش ایجاد کنید و زمان چرت زدن و خواب او را هم مدنظر داشته باشید.  سه وعده غذایی و دو یا سه میان وعده کوچک در روز برایش ترتیب ببینید.

به او نوشیدنی های مفید بدهید. آب  بسیار در این شرایط ایده آل است اما شیر یا آب میوه رقیق شده هم می تواند برایش مفید باشد.

How to Feed Your Toddler a Balanced Diet MainPhoto1 - چگونه عادت های غذایی درستی در کودکان نوپا ایجاد کنیم؟

میان وعده های زیر نیز می تواند برای کودک نوپای شما مفید واقع گردد

  • میوه
  • گوجه فرنگی گیلاسی برش خورده
  • تکه های پنیر
  • ماست با توت یا برش هایی از میوه
  • یک ساندویچ سالم کوچک
  • اسموتی میوه و شیر
  • پن کیک با یک لیوان شیر

 

اگر درست قبل از خواب کودک به او غذا بدهید ممکن است برای خوردن خسته باشد. پس سعی کنید نوشیدنی یا میان وعده کوچکی به او بدهید و وعده غذایی اصلی را بعد از بیدار شدن در اختیارش بگذارید. سعی کنید تا جایی که می توانید وعده های غذایی خانوادگی را برایش جذاب و سرگرم کننده سازید. این کار به کودک اجازه می دهد طیف وسیع تری از غذاها را بر اساس نیازش میل نماید.  اغلب با کودک خود غذا میل کنید. اگرچه این موضوع برای والدینی که سرکار می روند و به صورت تمام وقت کار می کنند می تواند دشوار باشد  اما سعی کنید زمان هایی را به کودک خود اختصاص دهید و در کنار او غذا بخورید.

 

هر وقت برایتان ممکن بود به همراه او غذا بخورید. اگر او ببیند شما در حال خوردن غذاهای سالم هستید، حتما به خوردن چنین غذاهایی علاقه من خواهد شد. زمان وعده های غذایی خانوادگی را آرام و مثبت نگه دارید. دور میز یا سفره بنشینید. تلویزیون را خاموش کنید و اسباب بازی ها را جمع کنید تا حواس کودک تنها بر روی خوردن غذا معطوف شود. کودک خود را با صحبت های مثبت و زیبا به غذا خوردن تشویق کنید.

  • ۰/۵
  • ۰ رتبه بندی
۰ رتبه بندیX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
۰%۰%۰%۰%۰%

یک پیشنهاد برای شما:

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *