نی نی مونه | مجله اینترنتی مادر و کودکپدرانه/ مادرانهکودک شما در طول شب چه زمانی باید به خواب برود؟
Homepagephoto - کودک شما در طول شب چه زمانی باید به خواب برود؟
مقاله تصویری

کودک شما در طول شب چه زمانی باید به خواب برود؟

منتشر شده در ۱۶ آبان , ۱۳۹۷
نویسنده مدیرسایت
43 بازدید

زمانی که صحبت از خواب کودکان به میان می آید بحث ها و سوالات بسیار زیادی به ذهن خطور می کند. یکی از این سوالات این است که آیا کودک به اندازه کافی می خوابد؟ اگر او نتواند به درستی بخوابد چه مشکلاتی برایش ایجاد خواهد شد؟ در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره خواب کودک بیان کنیم.

انتظاراتی درباره خواب کودکان

زمانی که به خواب کودک خود فکر می کنید آیا کودکی را متصور می شوید که کل شب را خوابیده است یا تنها چند ساعت می خوابد و دوباره برای غذا خوردن بیدار می شود؟ زمانبندی خواب کودک به سن او بستگی خواهد داشت به همین خاطر هر دوی این زمانبندیها بر اساس سنی که کودک در آن قرار دارد طبیعی است.

یک کودک دو یا یک ماهه ممکن است اواسط شب از خواب بیدار شود و به دنبال غذا خوردن باشد. این در حالیست که یک کودک شش ماهه می تواند کل شب را به راحتی بخوابد. بیدار شدن از خواب در شب برای کودکان مشکل در نظر گرفته نمی شود مگر اینکه او ساعت های متمادی بیدار باشد و بی قراری کند.
این سناریو نشان دهنده اهمیت زمانبندی خواب کودکان است. والدین به خصوص آن هایی که فرزند اولشان را به دنیا می آورند ممکن است این زمانبندی را به درستی درک نکنند و همین امر باعث خستگی شان شود.

بخوانید  روش علاقه مند کردن کودک به مسواک چیست؟

Baby Sleep Schedule - کودک شما در طول شب چه زمانی باید به خواب برود؟

زمانبندی خواب کودکان

معمولا بیشتر والدین به دنبال زمانبندی دقیق خواب کودکان خود در شب هستند. یک نوزاد تازه متولد شده می تواند بیش از ۱۹ ساعت در روز بخوابد هر چند موسسه ملی خواب توصیه می کند این میزان زمان به ۱۴ الی ۱۷ ساعت کاهش یابد. کودک زمانی که به یک ماهگی می رس ممکن است ۱۴ ساعت در روز بخوابد.

زمانبندی خواب کودکان بر اساس سن شان متفاوت خواهد بود

• ۱۳ ساعت در سه ماهگی: این مقدار زمان دربرگیرنده هشت ساعت در شب است. برخی از نوزادان در این سن، می توانند شب را به طور کامل بخوابند و در طول روز سه الی چهار چرت داشته باشند.
• ۱۲ و نیم ساعت در شش ماهگی: این مقدار زمان دربرگیرنده نه ساعت خواب شبانه است.
• ۱۲ ساعت در نه ماهگی: این مقدار زمان در برگیرنده ۹ ساعت خواب در شب و دو چرت روزانه در طول روز است.
• ۱۲ ساعت در ۱۲ ماهگی: این مقدار زمان در برگیرنده ۹ الی ۱۰ ساعت خواب در شب و یک یا دو چرت در روز است.

بخوانید  چگونه عادت های غذایی درستی در کودکان نوپا ایجاد کنیم؟

به خاطر داشته باشید زمانی که می گوییم نه یا هشت ساعت خواب شبانه منظورمان خواب بدون بیدار شدن است. با اینکه برخی از کودکان نمی توانند این مقدار خواب داشته باشند اما زمانی که سه یا چهار ماهه می شوند می توانند خواب شش یا پنج ساعته خوبی در طول شب داشته باشند. اگر کودک شما نمی تواند به درستی بخوابد بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.
با اینکه کودکان نوپا و پیش دبستانی دوست ندارند زود به رختخواب بروند و ممکن است در اواسط شب بیدار شوند اما مشکلات خوب در نوزادان دربرگیرنده بیداری های متعدد در طول شب است.

نظر شما در رابطه با کودک شما در طول شب چه زمانی باید به خواب برود؟ چیه ؟ به نظرتون این محتوا مفید هست ؟ حتما نظر خودتون رو در قسمت نظرات این مقاله درج کنید تا در نوشتن مقالات بعدی به ما کمک کنید.

مقاله های دیگر

15203166515a9e30eb0f449untitled design 57 200x200 - مسیر توسعه کودک دو ساله
مسیر توسعه کودک دو ساله
ممکن است در مسیر توسعه...
۲۴ آبان , ۱۳۹۷
photo 2018 09 22 20 06 24 200x200 - چگونه خشونت کودکان در مدرسه را متوقف کنیم؟
۲ مهر , ۱۳۹۷
fbhgfn 200x200 - آموزش ارزش های مهم به کودکان چگونه است؟
۳۱ مرداد , ۱۳۹۸

ارسال دیدگاه

نظرات کاربران
0 نظر ثبت شده